Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Protokoły komunikacyjne

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1000-2D02PK
Kod Erasmus / ISCED: 11.304 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0612) Database and network design and administration Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Protokoły komunikacyjne
Jednostka: Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki
Grupy: Seminaria magisterskie na informatyce
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: angielski
Rodzaj przedmiotu:

seminaria magisterskie

Skrócony opis:

Tematyka: teoretyczne i praktyczne aspekty systemów współbieżnych i

rozproszonych, od modeli czysto teoretycznych do protokołów stosowanych w praktyce.

W szczególności zajmujemy się algorytmiką protokołów, analizą kosztu,

specyfikacją i weryfikacją poprawności, implementacją protokołów.

Pełny opis:

Protokoły stanowią odrebną klasę algorytmów, wyraźnie odróżniającą się zarówno od klasycznych algorytmów obliczeniowych, które dane przetwarzają na wynik, jak też od algorytmów działających w sposób ciągły (np. systemów operacyjnych). O roli protokołów we współczesnej informatyce nikogo przekonywać nie trzeba. Jednocześnie dziedzina ta jest to obecnie bardzo atrakcyjnym polem do prowadzenia badań i eksperymentów: protokoły są już teraz ogromnie ważne praktycznie, wystepują w wielu bardzo różnych dziedzinach zastosowań, które wymagają spełniania bardzo różnych kryteriów jakości. Jednocześnie ich teoria, metody badania własności i weryfikacji są niedostatecznie znane. Daje to możliwość rozpoczęcia pracy w wielu bardzo różnych kierunkach - pole do popisu znajdą zarówno osoby o zainteresowaniach teoretycznych, jak też ci, którzy lubią i potrafią wymyślać i implementować ciekawe algorytmy.

Dalekosiężnym celem jest też stworzenie w Instytucie grupy zajmującej się badaniami teoretycznymi i praktycznymi nad różnymi aspektami protokołów, w powiązaniu z ich rolą w systemach współbieżnych i rozproszonych. Zatem szczególnie serdecznie zapraszamy studentów myślących o podjęciu studiów doktoranckich w naszym Instytucie.

Centralną tematyką seminarium będzie algorytmika protokołów, w tym analiza kosztu oraz specyfikacja, weryfikacja i implementacja protokołów, od modeli czysto teoretycznych, po protokoły stosowane w praktyce.

Planujemy współpracę z seminarium ,,Logika i teoria obliczeń'', na którym omawiane są zagadnienia związane z kryptografią, w tym także protokoły kryptograficzne.

Będziemy organizować wspólne posiedzenia i wymieniać się referatami.

Strona domowa seminarium http://www.mimuw.edu.pl/~sl/teaching/SEMPROT.

Literatura:

Współczesna literatura z tej dziedziny, w tym czasopisma naukowe i dane z Internetu. Szczegóły przedstawia prowadzący na pierwszych zajęciach.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
ul. Banacha 2
02-097 Warszawa
tel: +48 22 55 44 214 https://www.mimuw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-2b06adb1e (2024-03-27)