Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Informacje o budynku Oficyna Pałacu Czetwertyńskich-Uruskich

Informacje podstawowe

Kod: 1218
Nazwa: Oficyna Pałacu Czetwertyńskich-Uruskich
Adres: 00-927 Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 30
Powiązane jednostki: Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG)
Opis:

Oficyna otrzymała swój obecny kształt w wyniku generalnej przebudowy zespołu pałacowego w l. 1948-1951 prowadzonej przez Jana Dąbrowskiego. Ze względu na poważne zniszczenia dokonane przez niemieckich okupantów po upadku Powstania Warszawskiego w 1944 r. nie odbudowano oficyny w dawnym kształcie, ale wykorzystano część jej murów do wzniesienia nowego budynku. Zajmuje on miejsce dwóch dawnych oficyn sąsiadujących ze sobą pałaców Uruskich-Czetwertyńskich (ASA) oraz Tyszkiewiczów-Potockich (ATA). Oficyny stykały się długimi ślepymi ścianami wzdłuż linii rozgraniczającej nieruchomości i miały okna tylko od strony dziedzińców. Po przebudowie cały budynek przypisany został do zespołu pałacowego Uruskich-Czetwertyńskich i zyskał wygodny układ trzytraktowy: korytarze i klatka schodowa w trackie środkowym oraz pokoje w traktach zewnętrznych.

Część oficyny wykorzystana jest na biura Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych, część natomiast służy jako mieszkania dla rodziny Czetwertyńskich.

Pierwotnie oficyna sąsiadowała od strony gmachu Audytoryjnego (ANA) z dalszymi zabudowaniami na wschodnim krańcu nieruchomości ujmując w środku działki zamknięty dziedziniec. Z tych budynków ocalała tylko dawna oficyna mieszkalna użytkowana obecnie przez Szkołę Języków Obcych (ASC). W miejscu wyburzonych budynków znajduje się obecnie wejście na dziedziniec. 


 Źródła 
  1. Kwiatkowska, M. Pałac Uruskich, Warszawa 1974 
  2. Rejestr zabytków https://mapy.zabytek.gov.pl/nid/ 
 
Oprac. dr Krzysztof Mordyński, Muzeum UW

Położenie na mapie

Sale

Wyświetlane są elementy 1..1  (spośród 1)
Numer/Nazwa saliarrow_drop_up Liczba miejsc Akcje
1 12 szczegóły
ul. Banacha 2
02-097 Warszawa
tel: +48 22 55 44 214 https://www.mimuw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-2b06adb1e (2024-03-27)