Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Problemy społeczne i ich rozwiązywanie 3401-SEMM-PSRz
Seminarium magisterskie (SEM-MGR) Rok akademicki 2023/24

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 40
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Zaliczenie
Literatura:

1. Babbie Earl, Podstawy badan społecznych, WN PWN 2009.

2. Pilch Tadeusz, Bauman Teresa, Zasady badań pedagogicznych,

3. Królikowska Jadwiga red. Problemy społeczne w grze politycznej, WUW, Warszawa 2007.

4. Królikowska Jadwiga, red. (Złudne) obietnice wielokulturowości, WUW, Warszawa 2012.

5. Królikowska Jadwiga, Sędziowie o karze, karaniu i bezkarności, WUW, Warszawa 2020.

Efekty uczenia się:

Po zakończeniu zajęć student/ka

w sferze wiedzy:

• ma niezbędną wiedzę z zakresu metodologii pracy naukowej, która pozwala na opracowanie i obronę pracy magisterskiej;

• zna pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności intelektualnej, w tym prawa autorskiego;

• ma pogłębioną wiedzę z zakresu wybranego problemu społecznego, który jest przedmiotem jego/jej pracy i wie jak sformułować wnioski z badań i rekomendacje dla odpowiednich instytucji zajmujących się tym zagadnieniem.

w sferze umiejętności:

• posiada umiejętność posługiwania się podstawowymi technikami prowadzenia badań i analiz naukowych oraz opracowania i prezentacji ich wyników

• ma umiejętność diagnozowania problemów społecznych, koordynowania działań badawczych im poświęconych i formułowania na użytek określonych odbiorców rekomendacji dotyczących ich rozwiązywania

• umie innowacyjnie pozyskiwać dane dotyczące badanych problemów i wykorzystać nowe techniki, aby prezentować wyniki swoich badań w ciekawej formie.

w sferze kompetencji społecznych:

• jest gotowy współpracować z instytucjami i zespołami, od których pozyskuje dane empiryczne i nawiązać kontakt z instytucjami będącymi odbiorcami wyników jego/jej badań.

Metody i kryteria oceniania:

metody oceny liczba punktów / udział w ocenie końcowej

Postępy studenta/ki ocenia się według harmonogramu. W pierwszym semestrze ocenia się wybór tematu, systematyczność w zapoznawaniu się z literaturą, a także określenie warunków prowadzenia badań empirycznych (np. dostępność danych i respondentów). W następnym etapie ocenia się przygotowanie i realizację badań empirycznych. Dalej ocenia się opracowanie badań i redagowanie części pracy. W ostatnim semestrze ocenia się pracę nad merytoryczną i językową korektą pracy, a więc jej ostateczną redakcją.

Ocenie podlega systematyczność pracy własnej studenta i udział w dyskusjach na temat innych prac przedstawianych na seminarium. Podstawowym kryterium oceny studenta w poszczególnych semestrach jest zakończenie przewidzianych w harmonogramie etapów pracy. W każdym semestrze student/ka uzyskuje 25 punktów zaliczeniowych za zakończenie etapu pracy.

Zakres tematów:

Tematyka zajęć seminaryjnych zależy od rodzaju zagadnień i charakteru prac (badawczych, analitycznych, porównawczych itd.) podejmowanych przez uczestników seminarium oraz od ich zaawansowania. Przedstawiane są kwestie związane z różnego rodzaju metodami badań i analiz, a także potencjalnie możliwymi błędami popełnianymi w toku prowadzenia badań i pomyłkami interpretacyjnymi wyników. Tematy poruszane na zajęciach zależą od wyboru teorii organizujących pracę seminarzystów i problemów jakie w toku pracy powstają, a także od dyskusji na temat szerszego kontekstu społecznego analizowanych zjawisk.

Metody dydaktyczne:

Główne metody pracy przyjęte na seminarium to dyskusje, prezentacje, konsultacje oraz indywidualnie formułowane rekomendacje dotyczące wyboru literatury, metod badawczych czy sposobu opracowania i przedstawienia wyników badań. Przewiduje się konsultacje indywidualne i grupowe wskazane dla osób zainteresowanych specjalnym typem zagadnień. W przypadku trudności z prowadzeniem badań lub ich opracowaniem możliwe jest prowadzenie debaty w celu wypracowania odpowiedniego rozwiązania problemów.

Metodą przyjętą na seminarium jest kierowanie pracą studenta/studentki na wszystkich etapach realizacji zadań związanych z pisaniem i obroną pracy magisterskiej.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 niestandardowa częstotliwość, (sala nieznana)
Jadwiga Królikowska 1/15 szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
ul. Banacha 2
02-097 Warszawa
tel: +48 22 55 44 214 https://www.mimuw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.1.0-c345f6b74 (2024-12-18)