Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Natura 2000 - ochrona przyrody w Europie -W

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1400-126N2OPE-W
Kod Erasmus / ISCED: 07.2 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0532) Nauki o ziemi Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Natura 2000 - ochrona przyrody w Europie -W
Jednostka: Wydział Biologii
Grupy: Przedmioty DOWOLNEGO WYBORU
Przedmioty obieralne na studiach drugiego stopnia na kierunku bioinformatyka
Punkty ECTS i inne: 2.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Skrócony opis:

Zaj. ded. są osobom, których praca w przyszłości będzie miała związek z ochroną przyrody, a więc przede wszystkim prac. instytucji państwowych i urzędów zajmujących się ochroną przyrody i środ., organizacji pozarządowych i instytucji naukowych, działających zarówno w Polsce jak i w innych krajach Unii Europejskiej.

Wykłady w Warszawie:

- informacje og. o systemie Natura 2000 – geneza powstania, podstawa prawna, powoływanie, funkcjonowanie i zarządzanie obszarami Natura 2000;

- przegląd siedlisk przyr. chronionych na mocy Dyrektywy Siedliskowej UE – charakterystyka, identyfikacja, zagrożenia, stan zachowania i met. ochrony.

- przegląd gat. roślin i zwierząt chronionych na mocy Dyrektywy Siedliskowej i Dyrektywy Ptasiej UE – charakterystyka, identyfikacja, zagrożenia, stan zachowania i metody ochrony.

Pełny opis:

Zajęcia dedykowane są osobom, których praca w przyszłości będzie miała związek z ochroną przyrody, a więc przede wszystkim pracownikom instytucji państwowych i urzędów zajmujących się ochroną przyrody i środowiska, organizacji pozarządowych, instytucji naukowych oraz firm zajmujących się np. OOŚ, działających zarówno w Polsce jak i w innych krajach Unii Europejskiej. W obecnych warunkach prawnych, system Natura staje się podstawowym narzędziem służącym ochronie przyrody w krajach UE.

Zajęcia te stanowią bardzo przydatny wstęp do innych przedmiotów specjalizacyjnych, takich jak „Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza na potrzeby OOŚ” czy też "Metody stosowane w ochronie przyrody i monitoringu przyrodniczym”.

Wykłady prowadzone będą w Warszawie. Przedstawione zostaną ogólne informacje o systemie Natura 2000 – geneza powstania, podstawa prawna, powoływanie, funkcjonowanie i zarządzanie obszarami Natura 2000, chronionymi siedliskami przyrodniczymi i gatunkami. Kolejne wykłady obejmować będą przegląd siedlisk przyrodniczych z Załącznika I Dyrektywy Siedliskowej, gatunków roślin i zwierząt z Załącznika II Dyrektywy Siedliskowej oraz gatunków ptaków z załączników Dyrektywy Ptasiej. Przedstawiona zostanie ich charakterystyka, rozmieszczenie, sposoby identyfikacji, zagrożenia, stan zachowania i metody ochrony, ze szczególnym uwzględnieniem siedlisk i gatunków występujących w Polsce.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2024-02-19 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Iwona Dembicz, Paweł Pawlikowski
Prowadzący grup: Iwona Dembicz, Paweł Pawlikowski
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzamin
Wykład - Egzamin
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
ul. Banacha 2
02-097 Warszawa
tel: +48 22 55 44 214 https://www.mimuw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-2b06adb1e (2024-03-27)