Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Kultura polityczna w państwach pogranicza euroazjatyckiego

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2102-SEA-M-D3KPOL
Kod Erasmus / ISCED: 14.1 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0312) Politologia i wiedza o społeczeństwie Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Kultura polityczna w państwach pogranicza euroazjatyckiego
Jednostka: Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych
Grupy: Studia Euroazjatyckie -DZIENNE II STOPNIA - 3 semestr 2 rok -przedmioty wszystkie
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Założenia (opisowo):

Student powinien posiadać status studenta studiów II stopnia na kierunku studia eurazjatyckie.

Tryb prowadzenia:

lektura monograficzna
w sali

Skrócony opis:

Treści programowe przedmiotu w programie studiów:

- Kulturowe uwarunkowania życia społecznego na obszarze Euroazji.

- Kultura polityczna w państwach euroazjatyckich.

- Bariery dla podnoszenia poziomu kultury politycznej w państwach euroazjatyckich.

Pełny opis:

Obowiązujący program studiów określa:

- formę przedmiotu jako konwersatorium;

- liczbę godzin zajęć z przedmiotu na 30 jednostek lekcyjnych;

- liczbę punktów ECTS na 4 (a zatem student powinien poświęcić od 100 do 120 godzin na osiągnięcie efektów kształcenia);

- przedmiot jako zajęcia związane z działalnością naukową dla profilu ogólnoakademickiego;

- egzamin jako obowiązkową metodę weryfikacji efektów kształcenia.

Konwersatorium ma za zadanie umożliwić studentowi nabycie wiedzy, umiejętności i kompetencji w zakresie problematyki kultury politycznej Rosji i Europy Wschodniej oraz Azji Centralnej i Kaukazu. W programie przewidziano kwestie pojęcia kultury politycznej, rozumienia jej składowych: tradycji, wartości, symboli oraz postaw i zachowań politycznych. Program przedmiotu przewiduje omawianie tych zagadnień na egzemplifikacjach euroazjatyckich. Poza analizą partycypacji politycznej zwrócono szczególną uwagę na rolę więzi w wartościach, rolę tradycji i retradycjonalizacji (na przykładzie niektórych państw azjatyckich), kwestię różnorodności pamięci historycznej i jej wpływu na postawy i zachowania polityczne. Konwersatorium ma pomóc kreować umiejętności analizy składowych kultury politycznej na obszarze euroazjatyckim.

Literatura:

Szczegółowo podana przy zakresie tematów w informacjach wspólnych dla wszystkich grup w danym roku.

Efekty uczenia się:

K_W02. Wyjaśnia kulturowe uwarunkowania wartości politycznych, postaw społeczno-politycznych i zachowań politycznych w Eurazji; wykazuje - na przykładach - znaczenie tradycji i symboli w życiu społeczno-politycznym na tym obszarze.

K_W03. Przedstawia - istotne z punktu widzenia składowych kultury politycznej - elementy najnowszej historii społecznej i politycznej państw Europy Wschodniej, Azji Centralnej, Kaukazu i Bliskiego Wschodu.

K_W04. Przedstawia - istotne z punktu widzenia składowych kultury politycznej - instytucje i procesy polityczne, ustrojowo-prawne, społeczne i gospodarcze w realiach eurazjatyckich, wskazując na ich stabilność i zmianę.

K_W05. Przedstawia - istotne z punktu widzenia składowych kultury politycznej - formy i poziomy współczesnej organizacji życia społecznego państw Europy Wschodniej, Azji Centralnej, Kaukazu i Bliskiego Wschodu.

K_U02. Obserwuje (pośrednio) i interpretuje zjawiska społeczne i polityczne - istotne z punktu widzenia składowych kultury politycznej - na obszarze eurazjatyckim, dostrzegając ich wzajemne relacje i zależności.

K_U03. Wykorzystując wiedzę teoretyczną, przeprowadza projekt badawczy dotyczący elementu kultury politycznej społeczeństwa w danym państwie Eurazji.

K_U05. Gromadzi, hierarchizuje, przetwarza i analizuje dane oraz tworzy w związku z tym oraz z wykorzystaniem podstawowych ujęć teoretycznych oraz różnych źródeł i specjalistycznej terminologii pracę pisemną lub wystąpienie ustne w języku polskim (dotyczące elementu kultury politycznej społeczeństwa w danym państwie Eurazji).

K_U06. Współdziała, realizując projekt badawczy (o którym mowa w efekcie K_U03) oraz przygotowując wystąpienie lub pracę (o których mowa w efekcie K_U05) w zespole, pełniąc w nim różne role, także wiodące.

Metody i kryteria oceniania:

Warunkiem zaliczenia konwersatorium jest obecność (dopuszczalne 2 nieobecności) i udział w projekcie (waga 50%). Końcowa ocena wystawiana jest także w oparciu o wynik ezgaminu pisemnego w sesji (waga 50%).

Egzamin weryfikuje wszystkie wiedzowe i jeden z umiejętnościowych (K_U02) efektów uczenia się. Składa się z różnorodnych metodycznie zadań (zamkniętych oraz otwartych typu KOO, KOZ, RO), przy tym część zadań jest wyposażona w materiał źródłowy. Rozwiązanie części zadań wymaga nie tylko prezentacji wiedzy naukowej, ale pozwala na weryfikację umiejętności analizy i syntezy z wykorzystaniem tej wiedzy. Test przygotowany na egzamin jest reprezentatywny, a dobór zadań weryfikujących efekty kształcenia jest losowy z pozycji studenta. Liczba punktów możliwych do zdobycia za rozwiązanie zostanie podana przy każdym zadaniu.

W sytuacji przeprowadzania egzaminu podczas sesji odbywanej stacjonarnie zapewnione są warunki kontrolowanej samodzielności. W sytuacji przeprowadzania egzaminu w warunkach zdalnych mogą nie zostać użyte zadania zamknięte oraz zadania KOZ, a miejsce na odpowiedzi zostanie ograniczone przez określenie liczby znaków (co zostanie podane przy każdym zadaniu).

Udział w projekcie weryfikuje nade wszystko trzy umiejętnościowe efekty uczenia się (K_U03, K_U05, K-U06), choć w sposób oczywisty w jego wykonaniu należy wykorzystać efekty wiedzowe. Dobór problematyki jest doborem celowym z pozycji studenta, choć musi być związany z którymś z elmentów kultury politycznej w danym państwie Eurazji.

Aktywność podczas zajęć jest odnotowywana przez prowadzącego. Nota ta jest zależna od poziomu udziału w dyskusji oraz elementach rozmowy nauczającej. Zsumowane noty za aktywność mogą podwyższyć ogólny wynik z przedmiotu do 20 punktów procentowych.

Praktyki zawodowe:

Nie dotyczy.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
ul. Banacha 2
02-097 Warszawa
tel: +48 22 55 44 214 https://www.mimuw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-2b06adb1e (2024-03-27)