Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Instrumenty finansowe

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2200-7B12
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Instrumenty finansowe
Jednostka: Wydział Prawa i Administracji
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 2.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: (brak danych)
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Wykład – instrumenty finansowe - ma za zadanie przedstawienie podstawowych założeń i zasad funkcjonowania rynku kapitałowego w Polsce.

Pełny opis:

Warszawa jest centrum finansowym polskiej gospodarki, a w przewidywalnej przyszłości stać się może centrum finansowym regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

W Warszawie mają swoje siedziby Komisja Nadzoru Finansowego, Giełda Papierów Wartościowych, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, większość domów maklerskich, banków, towarzystw funduszy inwestycyjnych, towarzystw funduszy emerytalnych, firm ubezpieczeniowych i międzynarodowych i krajowych kancelarii prawnych specjalizujących się w obsłudze transakcji na rynku kapitałowym etc. Tutaj też dokonuje się większości transakcji na rynku finansowym, również i tych, których przedmiotem są akcje lub udziały firm z siedzibą poza Warszawą. Prawo rynku kapitałowego traktowane jest w większości krajów odrębnie od prawa cywilnego i handlowego (civil law i commercial law, Buergerliches Recht i Handelsrecht). Ma to swój wymiar dydaktyczny (odrębne podręczniki, wykłady) i najczęściej organizacyjny (odrębne jednostki naukowe w ramach wydziałów). Prawo rynku kapitałowego jest dziedziną o znacznym stopniu interdyscyplinarności. Elementy prawa prywatnego (bardzo często o charakterze semiipperatywnym) dominują jednak nad elementami np. administracyjnoprawnymi i prawnokarnymi, jednak rola tych ostatnich jest znaczna. Stosunkowo szybki rozwój rynku kapitałowego wiąże się z rosnącym jego znaczeniem dla gospodarki. Wiedzy o prawnych regulacjach rynku kapitałowego niezbędna jest zarówno prawnikom jak i praktykom rynku finansowego.

Wykład – instrumenty finansowe - ma za zadanie przedstawienie podstawowych założeń i zasad funkcjonowania rynku kapitałowego w Polsce – w szczególności poprzez opis funkcjonujących instrumentów finansowych jak również zasad ich obrotu i reguł nadzoru nad tym obrotem. Wykład stanowi w istocie skróconą formę studium podyplomowego prawa rynku kapitałowego w zakresie w jakim jest to niezbędne dla Słuchaczy Studium.

Literatura:

Literatura podstawowa:

A.Chłopecki, M Dyl, Prawo rynku kapitałowego, wydanie 4, Warszawa 2015

Literatura dodatkowa:

System Prawa Prywatnego, pr. zbiorowa pod red. A Szumańskiego, Warszawa 2006r., t. 19

Efekty uczenia się:

Słuchacz powinien przyswoić podstawowe konstrukcje instrumentów finansowych, zasady ich obrotu i nadzoru nad tym obrotem.

Metody i kryteria oceniania:

Tradycyjna - wykład z wykorzystaniem technik prezentacyjnych (Power Point), dostępny dla Słuchaczy po jego zakończeniu .

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/24" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-01-28
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 10 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Aleksander Chłopecki
Prowadzący grup: Aleksander Chłopecki
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzamin
Wykład - Egzamin
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
ul. Banacha 2
02-097 Warszawa
tel: +48 22 55 44 214 https://www.mimuw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-2b06adb1e (2024-03-27)