Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Finanse UE i programy pomocowe

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2600-DSFRw3FUE
Kod Erasmus / ISCED: 14.6 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0312) Politologia i wiedza o społeczeństwie Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Finanse UE i programy pomocowe
Jednostka: Wydział Zarządzania
Grupy: Przedmioty obowiązkowe dla 3 roku DSFiR wieczorowe sem. letni
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Założenia (opisowo):

Przed przystąpieniem do kursu student powienien umieć rozpoznawać podstawowe kategorie makroekonomiczne jaki z zakresu finansów publicznych. Ponadto powienien umieć formołuwać związki przyczynowo skutkowe pomiędzy tymi kategoriami ekonomicznymi.

Skrócony opis:

Celem wykładu jest zapoznanie studentów z przebiegiem procesów implementacji głównych regół rządzących polityką fiskalną I finansową w UE. Szczególny akcent położono w tym obszarze na funkcjonowanie Unii Gospodarczej i Walutowej. Wykład rysuje szeroki kontekst makroekonomiczny w ramach którego kształtują się zasady fiskalne UE. Dla lepszego zrozumienia procesów rządzących polityką makroekonomiczną w UE przedstawiona zostanie również rola wspólnej polityki pieniężnej. Ze względu na fakt obowiązku przyjęcia euro przez wszystkie Nowe Kraje Członkowskie, wykład odnosi się również do bilansu korzyści i kosztów zastąpienia złotego wspólną walutą.

Ponadto wykład prezentuje ewolucję i instrumenty polityki regionalnej UE. Przedstawia też podstawowe kategorie funduszy pomocowych z jakich może skorzystać Polska jako kraj członkowskie UE.

Pełny opis:

Celem wykładu jest ocena roli oraz zasadności reguł rządzących polityką fiskalną i finansową w UE. Jej konstrukcja zakłada iż niemal wszystkie spośród 27 jej członków przyjmą wspólną walutę (poza Wielką Brytanią i Danią). Z tego względu wykład prezentuje szerszy kontekst makroekonomiczny decydujący o kształcie polityki fiskalnej w UE. Odwołuje się przy tym do efektywności i koordynacji pomiędzy polityką pieniężną i fiskalną w strefie euro. Zdecentralizowana polityka fiskalna, która towarzyszy jednolitej polityce pieniężnej może bowiem prowadzić do podważenia wiarygodności Europejskiego Banku Centralnego.

Konspekt: Polityka wspólnotowa UE, polityka fiskalna, polityka finansowa, strefa euro, megatrendy we współczesnym świecie, budżet UE, polityka regionalna, fundusze strukturalne

W ramach wykładu ocenie i weryfikacji podlegają również podstawowe instrumenty wspólnotowe kształtujące politykę fiskalną jak kryteria konwergencji nominalnej, Pakt Stabilności i Wzrostu, budżet UE oraz inne procedury koordynacji polityki gospodarczej. Omówieniu poddany zostanie również bilans korzyści i kosztów wejścia Polski do strefy euro. Wynika to z faktu, iż Polska przystępując do UE stałą się członkiem trzeciego etapu UGW z tzw. derogacją. Specjalny nacisk zostanie położony na rolę polityki fiskalnej w unii walutowej jako narzędzia absorpcji szoków.

Literatura:

Nowak A., Integracja europejska Szansa dla Polski?, PWE, Warszawa 2002

Integracja europejska Wybrane problemy, [red:] Milczarek D., Nowak A., Wyd. CE UW Warszawa 2003

Efekty uczenia się:

Przekazana w trakcie zajęć wiedza powinna pozwolić słuchaczom:

• zidentyfikować podstawowe problemy polityki fiskalnej i finansowej w UE

• umieć przedstawić procedurę uchwalalnia budżetu UE oraz jego podstawowe pozycje

• umieć omówić ewolucję polityki regionalnej UE oraz scharakteryzować podstawowe programy pomocowe,

• umieć zidentyfikować podstawowe bariery w zakresie pozyskania funduszy UE,

• zidentyfikować potencjalne korzyści i koszty z uczestnictwa w strefie euro,

• identyfikować poszczególne etapy dochodzenia do wspólnej waluty w Polsce

• ocenić rolę kryteriów konwergencji w zapewnieniu stabilnego otoczenia makroekonomicznego,

• sformułować zalecenia dla polskiej polityki gospodarczej z obserwowanych doświadczeń krajów strefy euro. fy euro.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
ul. Banacha 2
02-097 Warszawa
tel: +48 22 55 44 214 https://www.mimuw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-2b06adb1e (2024-03-27)