Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Historia ustrojów i doktryn politycznych w XVI-XVIII wieku

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2900-HUDP1618-ZW
Kod Erasmus / ISCED: 08.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0222) Historia i archeologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Historia ustrojów i doktryn politycznych w XVI-XVIII wieku
Jednostka: Wydział Historii
Grupy: Zajęcia wyrównawcze dla studentów 1 roku stacjonarnych studiów I stopnia i jednolitych studiów mgr
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Tryb prowadzenia:

zdalnie

Pełny opis:

Uprawnieni do zapisu są studenci pierwszego roku studiów stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich.

Wykład poświęcony w części pierwszej zagadnieniom teoretycznym związnym z pojawiającymi się w epoce od XVI do XVIII wieku doktrynami ustrojowymi – od Machiavellego i Jean Bodina, poprzez Tomasza Moore’a, Tomasza Hobbesa i Jacquesa Bossueta po filozofów oświecenia. Z drugiej strony omówione w nim zostaną najważniejsze ustroje państw nowożytnych – republiki na przykładzie Wenecji i Zjednoczonych Prowincji Niderlandów, monarchie szesnastowieczne czyli początki absolutyzmu (Francja, Hiszpania), monarchia moskiewska, monarchia absolutna (Francja Ludwika XIV), monarchia parlamentarna (Anglia) aż po absolutyzm oświecony. Celem wykładu na być uzupełnienie wiedzy ze szkoły ponadpodstawowej (podstawa programowa do liceum i technikum – PP, etap IV rozszerzony, III.2 i 5) w tych zagadnienia oraz pogłębienie jej o treści nieobecne w podstawie, ale przydatne na takich kierunkach jak prawo, historia, politologia.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
ul. Banacha 2
02-097 Warszawa
tel: +48 22 55 44 214 https://www.mimuw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-2b06adb1e (2024-03-27)