Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Objazd: Życie i Zagłada małych gett na Mazowszu

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2900-JSLM-OBJZZMG-PT
Kod Erasmus / ISCED: 08.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0222) Historia i archeologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Objazd: Życie i Zagłada małych gett na Mazowszu
Jednostka: Wydział Historii
Grupy: Przedmioty Judaistyki fakultatywne I stopnia
Przedmioty uzupełniające Judaistyki II stopnia
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Tryb prowadzenia:

w terenie

Skrócony opis:
Pełny opis:

Objazd przeznaczony jest dla studentów studiów licencjackich i magisterskich na kierunku „Historia i kultura Żydów” i jest formą upamiętnienia rocznicy Akcji Reinhardt (1942-43).

Na trasie objazdu znajdą się miejscowości, w których zachowały się ślady przedwojennego życia żydowskiego: synagogi (Płock, Raciąż, Radzanów, Mszczonów), mykwy (Biała Rawska, Mszczonów, Płock), kuczki (Płock), a także budynki użyteczności publicznej (np. szkoła żydowska w Żyrardowie) i zachowana zabudowa (np. dom Ben-Guriona w Płońsku, sanatoria w Otwocku). Interesować nas będą także pozostałości najważniejszego mazowieckiego centrum chasydzkiego jakim była Góra Kalwaria oraz cmentarze (Góra Kalwaria, Karczew, Otwock, Sierpc, Sochaczew, Żyrardów, Mszczonów, Grodzisk Mazowiecki, Łowicz).

Jednak w centrum zainteresowania znajdą się te miejscowości, w których utworzono getta i w których znajdowały się miejsca egzekucji Żydów (Góra Kalwaria, Sochaczew, Skierniewice, Biała Rawska). Interesować nas będą także upamiętnienia żydowskiej obecności w mieście, ale przede wszystkim pomniki upamiętniające ofiary Zagłady (Płońsk, Łowicz, Skierniewice, Żyrardów, Grodzisk Mazowiecki, Otwock, Falenica, Sierpc).

Planujemy także zwiedzanie ekspozycji muzealnej w domu Ben-Guriona w Płońsku oraz Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, gdzie duża cześć ekspozycji poświęcona jest Zagładzie.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
ul. Banacha 2
02-097 Warszawa
tel: +48 22 55 44 214 https://www.mimuw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-2b06adb1e (2024-03-27)