Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Krajoznawstwo niemieckiego obszaru językowego

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3302-KN1-Z
Kod Erasmus / ISCED: 09.0 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0231) Języki obce Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Krajoznawstwo niemieckiego obszaru językowego
Jednostka: Instytut Germanistyki
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 3.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: niemiecki
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe
proseminaria

Założenia (opisowo):

Studenci, uczęszczający na zajęcia z tego przedmiotu, pozyskują wiedzę o realiach Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii.

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Wiedza o krajach niemieckiego obszaru językowego jest przedmiotem nowoczesnym o eklektycznym charakterze łączącym w sobie kilka dziedzin wiedzy i nauki, zaczynając od historii prez geografię, kulturoznawstwo, na aspektach językoznawczych kończąc.

Pełny opis:

Wiedza o krajach niemieckiego obszaru językowego jest przedmiotem nowoczesnym o eklektycznym charakterze łączącym w sobie kilka dziedzin wiedzy i nauki, zaczynając od historii prez geografię, kulturoznawstwo, na aspektach językoznawczych kończąc. Rozkład materiału i odpowiedni dobór tekstów i materiałów źródłowych umożliwia wzajemne przenikanie się i uzupełnianie rozmaitych dziedzin wiedzy. Studenci, uczęszczający na zajęcia z tego przedmiotu, pozyskują wiedzę o realiach Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii. Zapoznani zostają z transferem kulturowym, różnicami kulturowymi między Polską a danym krajem niemieckojęzycznym, rozwijają tak kompetencje interkulturowe, jak i wzbogacają słownictwo i rozszerzają kompetencje komunikacyjne.

Literatura:

Studenci pracują w oparciu o materiały wskazane przez lektórów, głównie są to źródła internetowe, zatem materiały ogólnie dostępne, uzupełnione o:

- Eine kleine Landeskunde

-Tatsachen über Deutschland

- Landeskunde aktiv

- Landeskunde und interkulturelles Lernen

Efekty uczenia się:

Student zna i rozumie: specyfikę kultury krajów niemieckiego obszaru językowego i jej znaczenie oraz podstawy komparatystyki kulturowej;

powiązania historii i nauki o kulturze, literaturze krajów niemieckiego obszaru językowego z innymi dziedzinami nauki.

Absolwent potrafi: wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i użytkować informacje oraz rozwijać umiejętności badawcze z zakresu kultury i literatury krajów niemieckiego obszaru językowego oraz komparatystyki kulturowej i literackiej;

rozpoznać różne rodzaje wytworów kultury, procesów i zjawisk kulturowych, właściwych dla krajów niemieckiego obszaru językowego oraz przeprowadzić ich krytyczną analizę i interpretację z zastosowaniem typowych metod, w celu określenia ich znaczeń, oddziaływania społecznego, miejsca w procesie historyczno-kulturowym.

Absolwent jest gotów do: współdziałania i pracy w grupie, przyjmując w niej różne role, oraz określenia priorytetów służących realizacji określonego przez siebie lub innych zadania;

uczestnictwa w życiu kulturalnym, korzystając z różnych mediów i różnych jego form.

K_W01, K_W07, K_U01, K_U03, K_K01, K_K02

Metody i kryteria oceniania:

Ocena ciągła (przygotowanie do zajęć, aktywność). W trakcie trwania zajęć studenci przygotowują prezentacje, zazwyczaj w grupach, które powstają w oparciu o pięć przestrzeni tematycznych: ogólne informacje geograficzne, aspekty gospodarcze, kulinaria, osobistości, zwyczaje, tradycje i ciekawostki w odniesieniu do poszczegąlnych krajów związkowych czy kantonów. Uzupełnieniem obu semestrów jest test końcowy, który w połączeniu z oboma semestrami stanowi logiczną całość nauczanego przedmiotu.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/24" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-01-28
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Proseminarium, 30 godzin, 10 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Anna Damięcka-Wójcik
Prowadzący grup: Anna Górajek, Michał Jamiołkowski
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Proseminarium - Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
ul. Banacha 2
02-097 Warszawa
tel: +48 22 55 44 214 https://www.mimuw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-2b06adb1e (2024-03-27)