Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Sytuacje graniczne w ujęciu filmowym – kino i ludzka autodestrukcja

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3700-AL-SGUF-OG
Kod Erasmus / ISCED: 08.0 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0220) Nauki humanistyczne Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Sytuacje graniczne w ujęciu filmowym – kino i ludzka autodestrukcja
Jednostka: Wydział "Artes Liberales"
Grupy: Przedmioty ogólnouniwersyteckie humanistyczne
Przedmioty ogólnouniwersyteckie na Uniwersytecie Warszawskim
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

ogólnouniwersyteckie

Założenia (opisowo):

Student powinien się wykazać podstawową wiedzą z zakresu socjologii, kulturoznawstwa i filozofii. Najważniejsze jest jednak otwarte podejście interdyscyplinarne wraz z próbą łączenia różnych narzędzi poznawczych.

Skrócony opis:

Celem zajęć będzie podjęcie dyskusji wokół zjawiska autodestrukcji człowieka w ujęciu filmowym. Kinematografia od zawsze podejmowała tematy związane z sytuacjami granicznymi, a motyw samobójstwa, często pojawia się w fabule filmowej. Czasem stanowi jej sedno, niekiedy jest tylko pobocznym wątkiem. To w jaki sposób porusza się kwestię ludzkiej autodestrukcji, konstruuje wyobrażenia społeczne związane z tym tematem. Zarówno sam czyn ulega swoistej mitologizacji, jak i osoba rozważająca kwestie życia i śmierci. Zajęcia mają na celu, przyjrzenie się sposobom mówienia o autodestrukcji w kinie. Jaki język, jakie obrazy, jaka muzyka używana jest przez twórców filmowych do wyrażania przeżyć skrajnych, po których niewielu zostawia świadectwo? Zajęcia poświęcone będą przede wszystkim dyskusjom nad formą przedstawienia, człowieka i społeczeństwa w sytuacji granicznej.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
ul. Banacha 2
02-097 Warszawa
tel: +48 22 55 44 214 https://www.mimuw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-2b06adb1e (2024-03-27)