Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Gospodarka, społeczeństwo, przestrzeń. Seminarium EUROREG-OGUN2

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 4208-sEUR2-OG
Kod Erasmus / ISCED: 14.6 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0312) Politologia i wiedza o społeczeństwie Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Gospodarka, społeczeństwo, przestrzeń. Seminarium EUROREG-OGUN2
Jednostka: Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG)
Grupy: Przedmioty ogólnouniwersyteckie Euroreg
Przedmioty ogólnouniwersyteckie na Uniwersytecie Warszawskim
Przedmioty ogólnouniwersyteckie społeczne
Punkty ECTS i inne: 2.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

ogólnouniwersyteckie

Tryb prowadzenia:

mieszany: w sali i zdalnie

Skrócony opis:

Jest to cykl seminariów, podczas których prezentowane są wykłady teoretyków i praktyków, związanych z rozwojem regionalnym i polityką rozwoju, reprezentujących krajowe i zagraniczne instytucje naukowe, instytucje administracji publicznej, organizacje pozarządowe. Seminaria są efektem współpracy trzech instytucji: EUROREG, polskiej sekcji stowarzyszenia Regional Studies Association oraz Katedry UNESCO Trwałego Rozwoju. Wymagana znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2+.

Szczegółowy program seminariów dostępny jest na stronie Euroreg:

http://www.euroreg.uw.edu.pl/pl/seminaria

Pełny opis:

Jest to cykl seminariów, podczas których prezentowane są wykłady teoretyków i praktyków (w języku polskim lub angielskim), związanych z rozwojem regionalnym i polityką rozwoju, reprezentujących instytucje naukowe, administracji publicznej, organizacje pozarządowe. Seminaria są efektem współpracy trzech instytucji: EUROREG, polskiej sekcji stowarzyszenia Regional Studies Association oraz Katedry UNESCO Trwałego Rozwoju. Prezentowane są zarówno wykłady o charakterze teoretycznym, jak i wyniki projektów i badań naukowych, a także wystąpienia praktyków reprezentujących instytucje administracji unijnej, centralnej i samorządowej. Na każdym wykładzie publiczność ma możliwość zadawania pytań prelegentom i dyskusji na temat danego wystąpienia. Wymagana znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2+.

Literatura:

Prezentacje power point z wygłaszanych wykładów (w języku polskim lub angielskim), literatura sugerowana przez prelegentów (w języku polskim i/lub angielskim).

Efekty uczenia się:

W zakresie wiedzy student:

(1) Charakteryzuje społeczne, ekonomiczne, przyrodnicze i polityczne uwarunkowania gospodarki przestrzennej. (2) Opisuje społeczne, ekonomiczne, przyrodnicze i polityczne struktury przestrzenne w wymiarze lokalnym, regionalnym i globalnym.

W zakresie umiejętności:

(1) Dobiera dane z literatury, baz danych oraz innych źródeł, w języku polskim lub obcym. (2) Integruje, krytycznie analizuje i interpretuje informacje z różnych źródeł. (3) Formułuje wnioski i uzasadnia opinie na podstawie własnej wiedzy i informacji pozyskanych z literatury, baz danych oraz innych źródeł. (4) Przygotowuje opracowania pisemne w języku polskim prezentujące w ustrukturyzowany i logicznie uporządkowany sposób informacje i argumenty z zakresu gospodarki przestrzennej .

W zakresie kompetencji społecznych:

(1) Samodzielnie doskonali umiejętności przygotowywania opracowań pisemnych . (2) Poszerza swój warsztat pojęciowy w zakresie gospodarki przestrzennej. (3) Wymienia argumenty na rzecz formułowania i przekazywania społeczeństwu w sposób powszechnie zrozumiały informacji i opinii dotyczących różnych aspektów rozwoju przestrzennego oraz gospodarki przestrzennej. (4) Samodzielnie poszerza wiedzę z zakresu gospodarki przestrzennej wykorzystując interdyscyplinarny charakter tych zagadnień.

Metody i kryteria oceniania:

Zajęcia prowadzone są w trybie stacjonarnym. Na każdym z seminariów każdy/a student/ka zadaje prelegentowi minimum 1 pytanie dotyczące wystąpienia. Pytania powinny być powiązane z treścią wystąpienia, być sformułowane w zrozumiały sposób, być logiczne, spójne i pozwalające na udzielenie odpowiedzi w ramach dyskusji towarzyszącej wystąpieniu. W ciągu 2 dni po seminarium student/ka przesyła treść zadanego pytania do koordynatorki przedmiotu. Jeśli przebieg dyskusji na seminarium uniemożliwi zadanie pytania podczas zajęć, wówczas student/ka jedynie wysyła pytanie drogą mailową.

Każdy/a student/ka ma prawo do dwóch nieusprawiedliwionych nieobecności. Większa liczba nieusprawiedliwionych nieobecności jest podstawą do obniżenia oceny (-10 pkt za każdą nieobecność; przy maksymalnej liczbie punktów do zdobycia w ciągu całego semestru: 100). Potwierdzeniem obecności na seminarium jest wpisanie się na listę obecności.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2024-02-19 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 30 godzin, 150 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Mikołaj Herbst, Agnieszka Olechnicka, Katarzyna Romańczyk
Prowadzący grup: Mikołaj Herbst, Agnieszka Olechnicka, Katarzyna Romańczyk
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Tryb prowadzenia:

mieszany: w sali i zdalnie

Uwagi:

Program seminariów w semestrze letnim 2023/2024

Gospodarka, społeczeństwo, przestrzeń

29.02.2024: dr Justyna Orchowska, Uniwersytet Warszawski, „Radzimy sobie w taki sposób, że po prostu sobie nie radzimy”. Doświadczenia mieszkaniowe miejskiej klasy średniej w Polsce.

07.03.2024: dr hab. inż. arch. Łukasz Wojciechowski, Politechnika Wrocławska, Spacer przez architekturę. Pierwsze kroki z psychologią środowiskową.

14.03.2024: dr hab. Andrzej Z. Kotarba, prof. CBK PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Zanieczyszczenie światłem – czy jest jeszcze za ciemno, by dostrzec ten problem w Polsce?

21.03.2024: dr Kamila Lewandowska, Uniwersytet Warszawski, Academics vs. practitioners: Bridging the divide through local collaborations.

04.04.2024: dr Magdalena Chułek, Uniwersytet Warszawski, Jak wytwarzany jest slums? Studium przypadku mieszkańców Kibery i Korogocho w Nairobi.

11.04.2024: dr hab. Katarzyna Kuć-Czajkowska, prof. UMCS, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Zintegrowane Inwestycje Terytorialne w Republice Czeskiej – współpraca z perspektywy liderów lokalnych.

18.04.2024: dr Marcin Dąbrowski, Uniwersytet Techniczny w Delft, Cyrkularne miasta i regiony: przestrzenny wymiar gospodarki o obiegu zamkniętym.

25.04.2024: dr hab. Mariusz Czepczyński, prof. UG, Uniwersytet Gdański, O (kolejnym) końcu postsocjalizmu. Nowe geografie relacji i zmieniające się przestrzenie władzy.

09.05.2024: dr hab. Maciej Kowalewski, prof. US, Uniwersytet Szczeciński, mgr inż. arch. Marek Ostrowski, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, „Porastanie”. Relacje z florą w epoce postkomfortocenu.

16.05.2024: prof. dr hab. Piotr Rosik, Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, Układ centrum-peryferie w Europie i wybranych krajach europejskich – dostępność potencjałowa, intensywność przepływów oraz miary centrograficzne.

23.05.2024: dr Bartłomiej Kołsut, Uniwersytet A. Mickiewicza w Poznaniu, Zmiany przestrzenne na rynku motoryzacyjnym w XXI w.

06.06.2024: dr hab. Marta Derek, dr hab. Sylwia Kulczyk, prof. UW, mgr Tomasz Grzyb, Uniwersytet Warszawski, dr hab. Edyta Woźniak, prof. CBK PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN, „Tutaj nauczyłam się uciekać do natury”. O społecznej percepcji przyrody w Warszawie.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
ul. Banacha 2
02-097 Warszawa
tel: +48 22 55 44 214 https://www.mimuw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-2b06adb1e (2024-03-27)