Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Innowacyjne zastosowania informatyki

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1000-2D10IZI
Kod Erasmus / ISCED: 11.304 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0612) Database and network design and administration Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Innowacyjne zastosowania informatyki
Jednostka: Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki
Grupy: Seminaria magisterskie dla Machine Learning
Seminaria magisterskie na informatyce
Punkty ECTS i inne: 6.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: angielski
Rodzaj przedmiotu:

seminaria magisterskie

Skrócony opis:

Główną tematyką seminarium będą zastosowania informatyki w innych dziedzinach nauki. Do udziału zapraszamy studentów, którzy mają silne zainteresowania poza-informatyczne, w tym zwłaszcza studiujących na drugich kierunkach lub zawodowo zajmujących się taką tematyką.

Referaty na seminarium będą dotyczyć bardzo różnorodnych dziedzin zastosowań i jeszcze bardziej różnorodnych konkretnych tematów, czyli dają okazję do poszerzenia swoch horyzontów myślowych. Prace magisterskie zwykle zawierają bardzo istotny nakład pracy związany z uzyskaniem specyfikacji wymagań i wiążą się z licznymi kontaktami z nie-informatykami w celu poznania obcej i często fascynującej dziedziny wiedzy.

Pełny opis:

Główną tematyką seminarium będą zastosowania informatyki w innych dziedzinach nauki. W chwili obecnej w wielu dziedzinach metody obliczeniowe zajmują ważną pozycję. Można tu wymienić matematykę, biologię obliczeniową, chemię czy fizykę, gdzie ich wykorzystane jest oczywiste. W innych dziedzinach stosowanie algorytmów i, szerzej, metod obliczeniowych, nie należy jeszcze do standardu i dopiero przebija się do świadomości badaczy (zazwyczaj tych młodszego pokolenia). Na tym polu jest mnóstwo ciekawych zagadnień i wiele do zrobienia.

Suma doświadczeń prowadzących seminarium obejmuje już współpracę z historykami, archeologami, geografami, hydrologami, historykami literatury i filologami, chemikami, astronomami, etnologami, biologami, lekarzami.

Pod naszą opieką powstawały i powstają prace magisterskie dotyczące przetwarzania tekstów i obrazów, wizualizacji, symulacji, tworzenia platform obliczeniowych, interfejsów użytkownika.

Na nasze seminarium zapraszamy studentów, którzy mają silne zainteresowania poza-informatyczne, w tym zwłaszcza studiujących na drugich kierunkach lub zawodowo zajmujących się taką tematyką. Referaty na seminarium będą dotyczyć bardzo różnorodnych dziedzin zastosowań i jeszcze bardziej różnorodnych konkretnych tematów, czyli dają okazję do poszerzenia swoich horyzontów myślowych. Prace magisterskie zwykle zawierają bardzo istotny nakład pracy związany z uzyskaniem specyfikacji wymagań i wiążą się z licznymi kontaktami z nie-informatykami w celu poznania obcej i często fascynującej dziedziny wiedzy.

Literatura:

Współczesna literatura z tej dziedziny, w tym czasopisma naukowe i artykuły z konferencji. Szczegóły przedstawią prowadzący na pierwszych zajęciach.

Efekty uczenia się:

Studenci przygotowują i wygłaszają referaty seminaryjne (K_U11) w oparciu o najnowszą angielską literaturę dotyczącą szeroko rozumianych zastosowań informatyki w innych dziedzinach (K_U14, K_K08), w tym z konferencji i czasopism ACM i IEEE (K_K07). Wiele referatów omawia badania interdyscyplinarne, prowadzone w zespołach o mieszanym składzie, z istotną rolą nie-informatyków (K_K02).

Od studenta referującego oczekujemy nie tylko zrelacjonowania artykułu, ale także wyrażenia własnej opinii o nim (K_K06), a od słuchaczy udziału w dyskusji, gdy referują inne osoby (K_K02).

Referaty drugiego rodzaju są związane z tworzeniem pracy magisterskiej (K_U13), w tym te pierwsze, niedługo po ustaleniu tematu, gdy trzeba zaprezentować samodzielnie przygotowany plan pracy i zdobycia wiedzy niezbędnej do zrealizowania tematu (K_K01, K_U15,K_K03).

Metody i kryteria oceniania:

Studenci pierwszego roku zaliczają seminarium na podstawie dwóch referatów i zarejestrowania tematu pracy magisterskiej.

Studencki drugiego roku zaliczają na podstawie dwóch referatów i złożenia pracy magisterskiej.

Zajęcia w cyklu "Rok akademicki 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2023-10-01 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Seminarium magisterskie, 60 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Mirosław Kowaluk, Jerzy Tyszkiewicz
Prowadzący grup: Mirosław Kowaluk, Jerzy Tyszkiewicz
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Zaliczenie
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
ul. Banacha 2
02-097 Warszawa
tel: +48 22 55 44 214 https://www.mimuw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-80474ed05 (2024-03-12)