Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Protokół i kultura komunikacji

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2102-BW-L-Z1PIKK
Kod Erasmus / ISCED: 14.1 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0312) Politologia i wiedza o społeczeństwie Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Protokół i kultura komunikacji
Jednostka: Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych
Grupy: BEZPIECZEŃSTWO WEWNĘTRZNE - ZAOCZNE I STOPNIA 1 semestr 1 rok - przedmioty obowiązkowe
Punkty ECTS i inne: 1.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Założenia (opisowo):

Rok akad. 2017/2018

Realizację przedmiotu ułatwia posiadanie przez Studenta podstawowej wiedzy z zakresu stosunków międzynarodowych i pozytywne nastawienie do znaczenia dobrych manier oraz ich stosowania w dziedzinie aktywności publicznej - w życiu politycznym i zawodowym, a także na niwie towarzyskiej.

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

W ramach przedmiotu Protokół i kultura komunikacji student poznaje zagadnienia z zakresu protokołu dyplomatycznego oraz komunikacji formalnej w działalności politycznej. Studenci zostają zaznajomieni z wymaganiami protokołu dyplomatycznego oraz niespisanych dobrych obyczajów, które powinny cechować zarówno uczestnika jak i obserwatora wydarzeń politycznych we współczesnym świecie.

Pełny opis:

Przedmiot Protokół i kultura komunikacji obejmuje zagadnienia z zakresu protokołu dyplomatycznego oraz komunikacji formalnej w działalności politycznej. Studenci poznają wymagania protokołu dyplomatycznego oraz niespisanych dobrych obyczajów, które powinny cechować zarówno uczestnika jak i obserwatora wydarzeń politycznych i społecznych. Wśród zagadnień omawianych znajdują się: Państwo w środowisku międzynarodowym; Przemiany obyczajów w cywilizacji Zachodu; Protokół dyplomatyczny; Savoir-vivre i ceremoniał; Wizyty i rewizyty; Przedstawicielstwa dyplomatyczne; Precedencja; Korespondencja i negocjacje; Ceremoniał; Przyjęcia; Zasady obowiązujące przy stole; Strój w dyplomacji; Formy kontaktów dyplomatycznych; Ordery i odznaczenia; Polski protokół dyplomatyczny.

Literatura:

T. Orłowski, Protokół dyplomatyczny. Ceremoniał & etykieta, Warszawa 2010.

M. Marcjanik, Grzeczność w komunikacji językowej, Warszawa 2007

Grzeczność na krańcach świata, red. M. Marcjanik, Warszawa 2007

M. Marcjanik, Mówimy uprzejmie. Poradnik językowego savoir-vivre'u, Warszawa 2012

N. Elias, Przemiany obyczajów w cywilizacji Zachodu, Warszawa 1969 i 2011

A. W. Bortnowski, Współczesny protokół dyplomatyczny, savoir-vivre i ceremoniał, Toruń 2010

C. Ikanowicz, J.W. Piekarski, Protokół dyplomatyczny i dobre obyczaje, Warszawa 2009

A. Chwalba, Obyczaje w Polsce, Warszawa2006.

Jan Barcz, Urzędnik i biznesmen w środowisku międzynarodowym. Wybrane aspekty pragmatyki zawodowej, Warszawa 2002

E. Pietkiewicz, Protokół dyplomatyczny, Warszawa 1998.

J. Sutor, Leksykon dyplomatyczny, Warszawa 2005

Dz.U. 1965 nr 37 poz. 232, Konwencja wiedeńska o stosunkach dyplomatycznych, sporządzona w Wiedniu dnia 18 kwietnia 1961 r.

Marek Grela, Kultura dyplomatyczna w Brukseli unijnej, [w:] Współczesna kultura dyplomatyczna. red. Ryszard Stemplowski, Warszawa 2017

Efekty uczenia się:

WIEDZA

EK.1 – Posiada wiedzę o normach i regułach zachowania się i przestrzegania protokołu dyplomatycznego w sferze publicznej (K_W04)

UMIEJĘTNOŚCI

EK. 2 - Potrafi dostrzegać i wyjaśniać różnice między poszczególnymi rodzajami spotkań, hierarchią grup objętych protokołem dyplomatycznym (K_U01)

KOMPETENCJE

EK. 5 - Potrafi zachowywać się w sposób profesjonalny i etyczny, zgodnie z zasadami obyczaju i protokołu obowiązującego w dyplomacji (K_K03)

Metody i kryteria oceniania:

Udział w zajęciach wykładowych i zaliczenie końcowe

Praktyki zawodowe:

Nie ma

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/24" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-01-28
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 10 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Tomasz Orłowski
Prowadzący grup: Tomasz Orłowski
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Zaliczenie na ocenę
Skrócony opis:

Przedmiot ma na celu zapoznanie studentów z problematyką protokołu dyplomatycznego jako techniki komunikacji i metody pracy służby zagranicznej. Przedstawi podstawy skodyfikowane i zwyczajowe protokołu. Zaznajomi z pracą protokołu dyplomatycznego: precedencją stanowisk kierowniczych, korpusu dyplomatycznego i organizacji międzynarodowych, organizacją wizyt oficjalnych, uroczystości i przyjęć. Etykieta w kontaktach oficjalnych, służbowych oraz życiu prywatnym. Zasadnicze formy zwracania sie korespondencji i rozmowie.

Pełny opis:

i. Protokół dyplomatyczny; definicje, pochodzenie i zakres pojęcia.

ii. Konwencja wiedeńska o stosunkach dyplomatycznych. Przywileje i immunitety dyplomatyczne oraz konsularne, rodzaje immunitetów, obowiązek przestrzegania prawa państwa przyjmującego i jego nadużywania. Wydalenie dyplomaty.

iii. Pojęcie precedencji, precedencja państwowa, precedencja w organizacji międzynarodowej, rangi szefów misji dyplomatycznych i ich precedencja. Etykieta flagowa. Ordery i odznaczenia.

iv. Misja dyplomatyczna. Dyplomacja dwustronna i wielostronna. Ambasador, szef misji i personel. Przedstawicielstwo dyplomatyczne. Uwierzytelnienie ambasadora. Ceremonia złożenia listów uwierzytelniających. Paszporty dyplomatyczne, legitymacje dyplomatyczne

v. Wizyty jako realizacja celów polityki zagranicznej, typy wizyt, program i organizacja wizyty oficjalnej głowy państwa lub szefa rządu, spotkania wielostronne, szczyty i konferencje międzynarodowe

vi. Przyjęcie jako forma pracy dyplomatycznej, rodzaje przyjęć, typy stołów i rozsadzanie, nakrycie i sztućce, zasady zachowania się przy stole, toasty, podawanie do stołu, wina. Menu, dobór dań i win. Ograniczenia żywieniowe. Zaproszenia.

vii. Język dyplomatyczny i zasady komunikowania. Komunikacja werbalna i niewerbalna. Korespondencja dyplomatyczna, rodzaje pism dyplomatycznych, notyfikacja, netykieta czyli zasady korespondencji elektronicznej. Tytulatura w korespondencji i rozmowie. Wizytówki.

viii. Etykieta i savoir vivre na co dzień, powitania, przedstawianie, prowadzenie rozmowy, rozmowy telefoniczne, spotkania, upominki, kwiaty strojów i dodatków. Ubiory. Typy strojów i zasady ich doboru do czasu i okazji. Wskazania elegancji. Określenia typów strojów w dyplomacji i w biznesie

Literatura:

. Orłowski, Protokół dyplomatyczny. Między tradycją a nowoczesnością , PISM, Warszawa 2015

T. Orłowski, Majestat Rzeczypospolitej. Ceremonie państwowe i uroczystości publiczne w Polsce XVIII-XXI wiek, PISM, Warszawa 2021

M. Marcjanik, Grzeczność w komunikacji językowej, Warszawa 2007

Grzeczność na krańcach świata, red. M. Marcjanik, Warszawa 2007

M. Marcjanik, Mówimy uprzejmie. Poradnik językowego savoir-vivre'u, Warszawa 2012

Marek Grela, Kultura dyplomatyczna w Brukseli unijnej, [w:] Współczesna kultura dyplomatyczna. red. Ryszard Stemplowski, Warszawa 2017

Feltham R., Diplomatic Handbook, Leiden 2004, rozdz. Protocol and Procedure

French M., United States Protocol. The Guide to Official Diplomatic Etiquette, Littlefield 2010

Prezentacje do zajęć przygotowane przez wykładowcę

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
ul. Banacha 2
02-097 Warszawa
tel: +48 22 55 44 214 https://www.mimuw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-2b06adb1e (2024-03-27)