Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

MS Access dla użytkowników Excela

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2400-ZEWW810
Kod Erasmus / ISCED: 14.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0311) Ekonomia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: MS Access dla użytkowników Excela
Jednostka: Wydział Nauk Ekonomicznych
Grupy: Przedmioty kierunkowe do wyboru - studia II stopnia EP - grupa 4 (1*30h)
Przedmioty kierunkowe do wyboru- studia I stopnia EP
Przedmioty wyboru kierunkowego dla studiów licencjackich MSEM
Punkty ECTS i inne: 6.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

nieobowiązkowe

Skrócony opis:

Czy wiesz, że znajomość baz danych i języka SQL jest wymagana w ok 80% ofert pracy na stanowisko analityka? W świecie, w którym ogromną rolę odgrywają informacje gromadzone w bazach danych, potrzebni są ludzie potrafiący je kontrolować. Środowiskiem, służącym do organizacji i analizy danych jest program Microsoft Access. Jeśli chcesz rozwijać swoje kompetencje w zakresie analizy danych, projektować i przeprowadzać procesy analityczne, które wymagają przejrzystego schematu postępowania, warto zainwestować czas i siłę w biegłe opanowanie programu Microsoft Access oraz języka zapytań SQL. Access dla użytkowników Excela Ci w tym pomoże. Podczas tego kursu zgłębisz wiedzę na temat relacyjnych baz danych. Będziesz tworzyć zapytań (kwerend) w języku SQL oraz nauczysz się przedstawiania wyników analiz w atrakcyjnie sformatowanych raportach. Jeśli Excel nie zaspokaja wszystkich Twoich potrzeb w zakresie analizy danych – Access będzie doskonałym uzupełnieniem Twoich umiejętności analitycznych.

Pełny opis:

Dla kogo: W świecie, w którym ogromną rolę odgrywają informacje gromadzone w bazach danych, potrzebni są ludzie potrafiący je kontrolować. Środowiskiem, służącym do organizacji i analizy danych jest program Microsoft Access. Jeśli chcesz rozwijać swoje kompetencje w zakresie analizy danych, projektować i przeprowadzać procesy analityczne, które wymagają przejrzystego schematu postępowania, warto zainwestować czas i siłę w biegłe opanowanie programu Microsoft Access oraz języka zapytań SQL. Access dla użytkowników Excela Ci w tym pomoże. Podczas tego kursu zgłębisz wiedzę na temat relacyjnych baz danych. Będziesz tworzyć zapytań (kwerend) w języku SQL oraz nauczysz się przedstawiania wyników analiz w atrakcyjnie sformatowanych raportach. Jeśli Excel nie zaspokaja wszystkich Twoich potrzeb w zakresie analizy danych – Access będzie doskonałym uzupełnieniem Twoich umiejętności analitycznych.

Kurs Access dla użytkowników Excela, jest przeznaczony szczególnie dla osób, które pracują na co dzień właśnie w Excelu. Główny nacisk położony zostanie na pokazanie do czego warto używać Accessa oraz w jaki sposób połączyć potencjał obu programów. Słuchacze, którzy posiadają pewne doświadczenie w zakresie baz danych, zapisując się na kurs, uporządkują swoją wiedzę i nabędą bardziej zaawansowane umiejętności. Natomiast Ci, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z Accessem, dowiedzą się, w jaki sposób poruszać się w tym programie, tworzyć relacyjne bazy danych i przeprowadzać analizy z użyciem raportów.

Opis Kursu: Na kursie Access dla użytkowników Excela, uzyskasz umiejętność samodzielnego posługiwania się programem MS Access. Nauczysz się wykorzystywania jego wszechstronnych możliwości. Tematyka kursu obejmuje m.in. następujące zagadnienia: tworzenie tabel, transformowanie danych, pracę na relacyjnych bazach danych, stosowanie kwerend (agregujących, funkcjonalnych oraz krzyżowych), używanie pól obliczeniowych, przeprowadzanie analiz warunkowych, język SQL. Będziesz więc potrafić zarządzać dużymi bazami danych, analizować dane za pomocą tworzenia zapytań (kwerend) w języku SQL oraz przedstawiać wyniki swoich analiz w atrakcyjnie sformatowanych raportach.

Uwaga 1: zajęcia odbywają się w formie elearningu (pełne materiały do zajęć wraz z rozwiązaniami oraz przygotowane wcześniej filmy instruktarzowe wyjaśniające omawiane zagadnienia – brak zajęć na żywo) na platformie: https://moodle.wne.uw.edu.pl.

Uwaga 2: obowiązującą na kursie wersją oprogramowania jest Microsoft Office 2019 lub 365 (wersja językowa: polski, system operacyjny: Windows). Korzystanie z wcześniejszej wersji jest możliwe, ale będzie się wiązało z pewnymi utrudnieniami. Wersja językowa angielska nie stanowi większego problemu, ale realizacja kursu na innym systemie operacyjnym (np. Mac) jest niemożliwa, ze względu na ograniczenia pakietu Office (brak niezbędnych elementów oprogramowania). Uniwersytet Warszawski nie udostępnia uczestnikom potrzebnego sprzętu komputerowego ani oprogramowania.

Literatura:

- materiały własne (m.in. podręcznik 128 stron A4)

- Alexander M., Microsoft Access. Przewodnik dla użytkowników Excela, Helion 2013

- Mendrala D., Szeliga M., Praktyczny kurs SQL. Wydanie III, Helion 2015

Efekty uczenia się:

Słuchacz uzyskał umiejętność samodzielnego posługiwania się programem MS Access i wykorzystania jego wszechstronnych możliwości. Tematyka kursu obejmowała m.in. następujące zagadnienia: tworzenie tabel, transformowanie danych, pracę na relacyjnych bazach danych, stosowanie kwerend (agregujących, funkcjonalnych oraz krzyżowych), używanie pól obliczeniowych, przeprowadzanie analiz warunkowych, język SQL, tworzenie raportów oraz efektywne metody pracy na bazach danych. Słuchacz potrafił zarządzać dużymi bazami danych, analizować dane za pomocą tworzenia zapytań (kwerend) w języku SQL oraz przedstawiać wyniki swoich analiz w atrakcyjnie sformatowanych raportach.

Metody i kryteria oceniania:

Na ocenę końcową składają się:

- końcowy projekt zaliczeniowy: 70 pkt

- dodatkowe punkty za aktywność (m.in.) wypowiedzi na forach, oraz dodatkowe zadania nieobowiązkowe.

Punkty Ocena

[0-35) 2

[35-42) 3

[42-49) 3+

[49-56) 4

[56-63) 4+

[63-70) 5

od 70 5!

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2024-02-19 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Konwersatorium, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Przemysław Kusztelak
Prowadzący grup: Łukasz Filipiuk, Przemysław Kusztelak
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Konwersatorium - Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
ul. Banacha 2
02-097 Warszawa
tel: +48 22 55 44 214 https://www.mimuw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-80474ed05 (2024-03-12)