Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Teoria i praktyka w badaniach archeologicznych w Peru

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2800-PA-PER
Kod Erasmus / ISCED: 08.4 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0222) Historia i archeologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Teoria i praktyka w badaniach archeologicznych w Peru
Jednostka: Wydział Archeologii
Grupy: Profile tematyczne - Profil techniczno-metodyczny
Profile tematyczne dla II roku I stopnia
Punkty ECTS i inne: 2.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

uzupełniające

Wymagania (lista przedmiotów):

Archeologia Ameryki i Oceanii II 2800-PO-AOII
Cywilizacje Dalekiego Wschodu i Nowego Świata 3101-DODAL

Założenia (lista przedmiotów):

Archeologia Ameryki i Oceanii I 3101-PO-DW-AOI
Archeologia Ameryki i Oceanii II 2800-PO-AOII
Cywilizacje Dalekiego Wschodu i Nowego Świata 3101-DODAL

Założenia (opisowo):

Student zaliczył kurs: Cywilizacje Dalekiego Wschodu i Nowego Świata 3101-DODAL i Archeologia Ameryki i Oceanii I 3101-PO-DW-AOI oraz Archeologia Ameryki i Oceanii II 2800-PO-AOII i zapisał się na ćwiczeniach terenowe na st. Castillo de Huarmey lub inne realizowane na terenie Ameryki Południowej. Mile widziana podstawowa zdolność porozumiewania się w języku hiszpańskim.

Tryb prowadzenia:

w sali i w terenie

Skrócony opis:

Zajęcia dedykowane dla studentów biorących udział w ćwiczeniach terenowych na st. Castillo de Huarmey, w których studenci zapoznają się z praktyczną stroną pracy archeologa w Ameryce Południowej, opracowaniem materiału archeologicznego (ceramika, metale, tkaniny, itp.) i jego interpretacją oraz zwiedzą kilka z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych w tej części Ameryki Południowej (m.in. najstarszy prekolumbijski ośrodek protomiejski w Carál, świątynię Cerro Sechín, najstarsze obserwatorium astronomiczne Ameryk w Chankillo oraz słynne Piramidy Słońca i Księżyca w Moche).

Pełny opis:

Zajęcia konwersatoryjne poruszają problematykę dawnych kultur i cywilizacji Peru. Uczestnicy kursu zgłębiać będą wiedzę na temat rozwoju przedhiszpańskich społeczności złożonych, w oparciu o źródła archeologicz-ne. Główne zagadnienia przedstawiane będą w kolej-ności chronologicznej, począwszy od najwcześniejszych śladów bytności ludzkiej w tej części Ameryki Południowej, a skończywszy na podboju hiszpańskim. Wśród tematów zajęć znajdą się również aspekty zwią-zane między innymi z indiańskim światopoglądem, wierzeniami religijnymi, praktykami grzebalnymi i składaniem ofiar ludzkich. Szczególny nacisk położony będzie na konfrontację wyników najnowszych badań archeologicznych z tradycyjnymi interpretacjami i utartymi poglądami na temat organizacji społecznej, politycznej oraz ideologii i ekonomii pradziejowych kultur obszaru Środkowoandyjskiego.

Opcjonalnie zajęcia wzbogacone będą objazdem naukowym po kilku najważniejszych stanowiskach archeologicznych Peru (m.in. najstarszy prekolumbijski ośrodek protomiejski w Carál, śswiątynia Cerro Sechín, najstarsze obserwatorium astronomiczne Ameryk w Chankillo oraz słynne Piramidy Słońca i Księżyca w Moche) Studenci ćwiczą na materiale pochodzącym z wykopalisk, czynnie biorąc udział w eksploracji i dokumentowaniu znalezisk archeologicznych, jak również przeprowadzając analizy w laboratorium. Zajęcia praktyczne uzupełniane są synchronicznie o wykłady podczas wizyt na wspomnianych stanowiskach archeologicznych.

Literatura:

Giersz, M., 2009, Prekolumbijskie cywilizacje Andów Środkowych, w: Cywilizacja Latynoamerykańska, PWN, Warszawa.

Giersz, M., P. Prządka-Giersz, 2018, Skarby Peru. Królewski grobowiec w Castillo de Huarmey, Polskie Towarzystwo Studiów Latynoamerykanistycznych, Warszawa.

Giersz M., P. Prządka-Giersz, 2021, Pre-Hispanic Peru. From the First Settlers to the Incas, Ediciones del Hipo-campo, Lima.

Efekty uczenia się:

Student poznaje praktyczną stronę archeologii Peru, potrafi identyfikować podstawowe zabytki i przeprowa-dzić podstawowe obserwacje na materiale wykopali-skowym (K_W02, K_W-3, KW_14). Potrafi także przeprowadzić analizy archeologiczne i na podstawie swoich obserwacji zaproponować kolejne elementy analizy, badań i interpretacji (K_U02, K_U12, K_U24). Rozumie także wagę źródeł archeologicznych i informacji w nich zawartych jako podstawy do dalszych interpretacji (K_K03, K_K04).

Metody i kryteria oceniania:

Ocena składać się będzie z oceny umiejętności w postaci testu ustnego (60%) i krótkiego eseju interpretującego wyniki przeprowadzonych analiz (40%).

Praktyki zawodowe:

zajęcia dedykowane studentom biorącym udział w ćwiczeniach terenowych na st. Castillo de Huarmey, Peru* (*opcjonalnie, w wypadku przedłużenia się pandemii lub innych zdarzeń losowych, zajęcia prowadzone będą w Polsce, w formie hybrydowej).

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2024-02-19 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Konwersatorium, 30 godzin, 15 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Miłosz Giersz
Prowadzący grup: Miłosz Giersz
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
ul. Banacha 2
02-097 Warszawa
tel: +48 22 55 44 214 https://www.mimuw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-2b06adb1e (2024-03-27)