Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Polska muzyka ludowa (moduł III)

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3106-POLMULUD-W
Kod Erasmus / ISCED: 03.2 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0215) Muzyka i sztuki sceniczne Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Polska muzyka ludowa (moduł III)
Jednostka: Instytut Muzykologii
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Założenia (opisowo):

Celem zajęć jest pogłębienie wiedzy o tradycyjnej muzyce wiejskiej w Polsce. Zadanie to realizowane jest w toku omawiania i dyskutowania lektur i filmów poświęconych tradycyjnej muzyce wiejskiej w Polsce oraz analizie wybranych przykładów muzycznych.

Skrócony opis:

Muzyka ludowa/tradycyjna w świetle historycznej i współczesnej dokumentacji dźwiękowej i audiowizualnej. Nacisk na style wykonawcze, osobliwości regionalne, wybitne osobowości muzyków, śpiewaków, szeroki przekrój dyskografii; ewentualne transkrypcje muzyczne, analizai interpretacja kultury z adaptacją różnej metodyki i metodologii

Pełny opis:

Rozwój dokumentacji i dyskografii oraz rejestracji audiowizualnych umożliwia aktualizację wiedzy o muzyce regionalnej/ludowej/tradycyjnej w Polsce. Zajęcia będą poświęcone przeglądowi dokumentacji fonograficznej i charakterystyce nagrań audiowizualnych, opisowi ruchu folklorystycznego, w tym tzw. rekonstrukcyjnego. Następnie lub równolegle będą prezentowane metody analizy muzycznej adaptowane w przypadku muzyki opartej głównie na przekazie ustno-pamięciowym oraz prezentowane będą syntetyczne podejścia do muzyki tradycyjnej z perspektywy humanistycznej.

Literatura:

Jadwiga Bobrowska: Polska folklorystyka muzyczna, Katowice 2000.Jan Stęszewski:Rzeczy, świadomość, nazwy. O muzyce i muzykologii, Poznań 2009.

J. P. Jackowski: Zachować dawne nagrania, t. 1. i 2. Warszawa 2014, 2015.Bieżąca literatura przedmiotu.

Efekty uczenia się:

uzyskanie kompetencji słuchowej, rozpoznawanie i rozróżnianie form tzw. autentycznych i różnych stylów przetworzonych. Bliższe poznanie właściwości wykonawczo-stylistycznych muzyki ludowej.

Metody i kryteria oceniania:

frekwencja i praca pisemna.

uczestnictwo w badaniach terenowych, prowadzenie wywiadu etnomuzykologicznego.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
ul. Banacha 2
02-097 Warszawa
tel: +48 22 55 44 214 https://www.mimuw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-2b06adb1e (2024-03-27)