Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Brazylia w stosunkach międzynarodowych

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3305-BSM-U
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Brazylia w stosunkach międzynarodowych
Jednostka: Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich
Grupy: Plan specjalności brazylijskiej 2 rok 2 stopnia
Plan specjalności portugalskiej 2 rok 2 stopnia
Przedmioty do wyboru dla specjalności portugalskiej studiów 2 stopnia
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: portugalski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Skrócony opis:

Zajęcia mają na celu zapoznanie studenta z uwarunkowaniami polityczno-ekonomicznymi pozycji Brazylii w stosunkach międzynarodowych. Za pomocą analizy historycznej, geograficznej oraz przybliżając kontekst głównych teorii stosunków międzynarodowych i studiów strategicznych zdefiniowane zostanie historyczne, aktualne i potencjalne miejsce Brazylii w dynamicznie zmieniającym się układzie międzynarodowym.

Pełny opis:

Brazylia wchodziła w post-zimnowojenny system stosunków międzynarodowych zmagając się z bolesną transformacją polityczno-ekonomiczną.Jednym z celów tej transformacji było wykorzystanie olbrzymiego, aczkolwiek zrujnowanego procesami deindustrializacji, potencjału gospodarczego państwa na zmieniającej się mapie świata.  Uwarunkowania międzynarodowej pozycji kraju kawy są specyficzne. Z jednej strony państwo dysponuje bogatą bazą zasobów naturalnych – predestynujących je do odgrywania kluczowej roli zarówno w regionie, jak i w szerszym kontekście. Z drugiej, nie będące w stanie pokonać prebishowskiej bariery podporządkowania i samo siebie wciąż postrzegające jako aktora stanowiącego zaledwie zaplecze surowcowe i rynek zbytu dla największych gospodarek świata. 

Na zajęciach przyjrzymy się różnym aspektom pozycji Brazylii w relacjach międzynarodowych: geograficznemu, historycznemu, ekonomicznemu i strategicznemu. Postaramy się zdefiniować potencjał gospodarczy w kontekście peryferyjności jej ekonomii dla systemu międzynarodowych przepływów dóbr. W końcu, postaramy się dokonać analizy głównych celów i kierunków polityki Brazylii po wyjściu z czasów dyktatury: główne założenia wejścia w system ekonomii liberalnych – Plano Real; oraz współczesny i coraz bardziej narastający dylemat konieczności balansowania między potęgą Stanów Zjednoczonych i Chin. Przeanalizujemy projekt BRICS, brazylijską wizję roli w tej transkontynentalnej propozycji redefinicji stosunków międzynarodowych, a także późniejszy impeachment Dilmy Rousseff w kontekście zmiany głównego sojusznika na arenie międzynarodowej. Na końcu spróbujemy zastanowić się, jakie warunki i okoliczności musiałby zostać spełnione dla przełamania dylematu podporządkowania i peryferyjności.

Zadamy sobie to pytanie szczególnie wkontekście propozycji polityki międzynarodowej zwycięskiego kandydata w zbliżających się (jesiennych) wyborach prezydenckich w Brazylii. 

Literatura:

*Jackson, R.; Sorensen, G.; Wprowadzenie do Stosunków międzynarodowych, WUJ, Kraków 2006

*Macinder H.J; The Geographical Pivot of History, “The Geographical journal”, 1904, 23 no. 4

*Bógdał-Brzezińska A.; Globalizacja polityki Stanów Zjednoczonych 1945-1949. Warszawa: Aspra-JR / Fundacja Studiów Międzynarodowych, 2001, s. 53

*Prebisch, Raúl y Martínez Cabañas, Gustavo (1949). El desarrollo económico de América Latina y algunos de sus principales problemas. El Trimestre Económico, vol. 16 n.° 63, pp. 347-431.

*Chun, Kwang; The BRICs Superpower Challenge: Foreign and Security Policy Analysis. Ashgate Pub Co 2013

*Wydania papierowe, wydania internetowe tygodników opinii i portale informacyjne.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
ul. Banacha 2
02-097 Warszawa
tel: +48 22 55 44 214 https://www.mimuw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-2b06adb1e (2024-03-27)