Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Co wynika z queer studies?

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3700-AL-CWQS-qHT
Kod Erasmus / ISCED: 08.9 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0229) Nauki humanistyczne (inne) Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Co wynika z queer studies?
Jednostka: Wydział "Artes Liberales"
Grupy: Przedmioty do wyzwania kierunkowego "Historie i tożsamości" - I stopień Artes Liberales
Przedmioty do wyzwania kierunkowego"Historie-dyskursy-tożsamości" - I stopień Artes Liberales
Przedmioty oferowane przez Kolegium Artes Liberales
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Założenia (opisowo):

Znajomość języka angielskiego na poziomie B2. Chociaż zajęcia prowadzone są w języku polskim, to część literatury występuje jedynie w języku angielskim. Ponadto mile widziana jest ogólna wiedza filozoficzna.

Skrócony opis:

Celem kursu jest nie tylko rekonstrukcja najważniejszych zagadnień queer studies, ale również podjęcie refleksji nad specyfiką tych studiów, które ze względu na swój przedmiot badawczy zaangażowane są w praktykę krytyczną wobec strategii mocnej tożsamości jako takiej – w tym również form instytucjonalnej kontroli dyskursów. Pytanie, stanowiące konstrukcyjną oś kursu, brzmi: co wynika z queer studies – nie tylko dla jednostek, ale również i form podmiotowości przekraczających to, co jednostkowe? A zwłaszcza: czy efektywne uprawianie strategii queerowych w ogóle jest możliwe w ramach świata rozpiętego między instytucjami publicznymi a globalnymi korporacjami?

Pełny opis:

Studia queerowe są jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin współczesnej humanistyki. Ich celem jest badanie odmienności i różnic (nie tylko w rozumieniu psycho-seksualnym) jako fenomenu kulturowego. Narzędzia wypracowane przez przedstawicieli tej dyscypliny z powodzeniem łączone są z innymi metodologiami. Analiza skomplikowanej sytuacji zjawisk queerowych staje się przyczynkiem do budowania nowego porozumienia społecznego, ekonomicznego i kulturalnego. Jednak czy to porozumienie jest możliwe w ramach świata, który został zbudowany w oparciu o politykę mocnej tożsamości? W ramach kursu słuchacze będą mieli szansę zapoznać się z najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi konstruowania podmiotu seksualnej odmienności, a także napięć wynikających z nieadekwatności tych konstruktów względem nieustannie zmieniającej się rzeczywistości. Punktem startowym dla niniejszego kursu będzie zarysowanie różnicy między dwoma rozumieniami queeru – jako historycznej strategii tożsamościowej i jako ponadczasowej zasady sabotowania i dywersyfikowania znaczeń.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
ul. Banacha 2
02-097 Warszawa
tel: +48 22 55 44 214 https://www.mimuw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-2b06adb1e (2024-03-27)