Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Sesja naukowa artes liberales

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3700-AL-SESNA
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Sesja naukowa artes liberales
Jednostka: Wydział "Artes Liberales"
Grupy: Przedmioty oferowane przez Kolegium Artes Liberales
Punkty ECTS i inne: 2.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Założenia (opisowo):

Zaliczone Seminarium badawcze I

Skrócony opis:

Przedmiot obowiązkowy dla osób uczestniczących w Seminarium badawczym (II), pozwalający studentom i studentkom zapoznanie się z elementami uczestnictwa w konferencjach naukowych (zgłoszenie, przesłanie abstraktu, opracowanie wystąpienia).

Pełny opis:

Przedmiot ma na celu przygotowanie studentów i studentek do samodzielnego uczestnictwa w konferencjach naukowych i innych podobnych formach komunikacji naukowej (sympozja, prelekcje, wykłady gościnne). Uczestnicy i uczestniczki we współpracy z osobą prowadzącą zajęcia (1) przygotowują abstrakt wystąpienia zgodny z tematyką wybranej konferencji naukowej; (2) (opcjonalnie) zgłaszają chęć uczestnictwa w konferencji naukowej zgodnie z obowiązującymi zasadami; (3) przygotowują wystąpienie konferencyjne; (4) biorą udział (czynny lub bierny) w wybranej konferencji naukowej i przygotowują krótkie sprawozdanie; (5) opracowują wystąpienie konferencyjne w formie artykułu/eseju zgodnie z normami obowiązującymi w komunikacji naukowej.

Szczegółowe zasady zaliczenia:

1. Zaliczenie przedmiotu wymaga przygotowania krótkiego eseju (5-6 stron) oraz relacji (2-3 strony) z wybranej konferencji naukowej. Wybór konferencji powinien być uzgodniony z prowadzącym zajęcia Sesja naukowa w danym roku. Udział w konferencji może być czynny (z referatem) lub bierny, przy czym gorąco zalecane jest podjęcie próby uczestnictwa czynnego (wysłanie zgłoszenia).

2. Przynajmniej na dwa tygodnie przed planowaną konferencją należy przesłać prowadzącemu przedmiot e-mail zawierający dokładne informacje o konferencji, przede wszystkim tytuł, dane o organizatorze oraz opis lub harmonogram wydarzenia. Niezależnie od tego konsultacje z osobą prowadzącą przedmiot są zalecane na każdym etapie pracy.

3. Po konferencji studenci i studentki przygotowują (1) relację z konferencji; (2) krótki esej, który może być przygotowany na podstawie wygłoszonego referatu (w przypadku uczestnictwa czynnego).

(3a) Relacja z konferencji (2-3 strony) powinna zawierać (1) informacje ogólne o miejscu, czasie, organizatorach, najważniejszych gościach i przebiegu konferencji; (2) informacje o najważniejszych tematach podejmowanych podczas obrad i ewentualnych wnioskach; (3) własne komentarze dotyczące konferencji jako całości, np. ocenę jakości obrad lub przydatności do własnych badań etc. Wymagane jest pełne uczestnictwo w konferencji, tj. wysłuchanie wszystkich referatów/dyskusji panelowych/wystąpień gości (keynotes) w przypadku wydarzeń jednodniowych lub 75% referatów/dyskusji/wystąpień w przypadku wydarzeń dwudniowych; w przypadku dłuższych konferencji lub w innych wyjątkowych przypadkach wymiar obecności ustala się bezpośrednio z prowadzącym.

(3b) Krótki esej (5-6 stron) powinien być poświęcony pojedynczemu tematowi podejmowanemu podczas konferencji i powinien zawierać: (1) streszczenie/omówienie wybranego wystąpienia/tematu; (2) odautorski komentarz/krytykę; (3) rozwinięcie danego tematu w oparciu o własne lektury lub inne zewnętrzne materiały. Wszelkie zmiany tej formuły są możliwe, jednak wymagają konsultacji z prowadzącym przedmiot. Esej powinien być napisany zgodnie z zasadami odpowiednimi dla tekstu naukowego, a więc zawierać przypisy i bibliografię. Należy w jasny sposób oddzielać cytaty lub nawiązania do opinii innych od własnego komentarza. Obowiązuje zasada braku tolerancji dla wszelkiego rodzaju plagiatów.

(3c). Osoby, które uczestniczą w konferencji z referatem, w ramach zaliczenia mogą zamiast eseju przesłać opracowany naukowo (przypisy, bibliografia) tekst własnego wystąpienia, a także relację przygotowaną zgodnie z opisem w punkcie 3.

4. Terminem ostatecznym oddania pracy jest ostatni dzień sesji letniej (I termin) lub sesji poprawkowej (II termin). W przypadku prac oddanych po II terminie ocena zostaje obniżona o jeden stopień. W przypadku prac oddanych w ostatnim tygodniu września, prowadzący nie może zagwarantować wystawienia oceny przed końcem okresu rozliczeniowego.

5. W uzasadnionych, indywidualnych przypadkach niniejsze zasady podlegają drobnym zmianom, dotyczącym w szczególności charakteru oddawanych prac (pkt. 3 i 4). Takie zmiany należy uzgodnić z prowadzącym.

Literatura:

Literatura przedmiotu – z uwagi na charakter zajęć – jest uzależniona od zakresu tematyki i problematyki projektów naukowych realizowanych przez studentów i studentki.

Efekty uczenia się:

Sesja naukowa stanowi część programu przygotowania studentów i studentek do samodzielnej pracy badawczej.

Umiejętności: student

- szanuje zasady tolerancji i wykazuje wrażliwość wobec różnic kulturowych (KU_06)

- potrafi samodzielnie przygotować wystąpienie konferencyjne (K_U10)

Kompetencje społeczne: student

- ma poszanowanie dla różnorodności kulturowej i przyrodniczej (KK_07)

- ma szacunek dla różnych stanowisk i opinii (KK_05);

- jest gotów do dynamicznego rozwoju naukowego, kulturowego i społecznego oraz śledzi nowe metody i paradygmaty badawcze (KK_02);

- wybiera najwłaściwsze środki służące do realizacji samodzielnie podjętych zadań (KK_03)

Metody i kryteria oceniania:

Na ocenę końcową składają się (1) merytoryczna jakość przesłanych materiałów (70%); (2) terminowe wypełnianie zadań określonych w syllabusie (30%).

Zajęcia w cyklu "Rok akademicki 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2023-10-01 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 15 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Krzysztof Skonieczny
Prowadzący grup: Krzysztof Skonieczny
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
ul. Banacha 2
02-097 Warszawa
tel: +48 22 55 44 214 https://www.mimuw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-2b06adb1e (2024-03-27)