Serwisy internetowe Uniwersytetu Warszawskiego Nie jesteś zalogowany | zaloguj się
katalog przedmiotów - pomoc

Michel Foucault przy mikrofonie

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3700-KON385-AL-OG Kod Erasmus / ISCED: 14.0 / (0310) Nauki społeczne i psychologiczne
Nazwa przedmiotu: Michel Foucault przy mikrofonie
Jednostka: Wydział "Artes Liberales"
Grupy: Przedmioty ogólnouniwersyteckie humanistyczne
Przedmioty ogólnouniwersyteckie na Uniwersytecie Warszawskim
Punkty ECTS i inne: 5.00
zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

ogólnouniwersyteckie

Założenia (opisowo):

Bez szczegółowych wymagań wstępnych. W trakcie kursu wymagane jest sukcesywne zapoznawanie się ze wskazaną lekturą.

Oczekuje się zasadniczo nabycia dwóch rodzajów wiedzy: (1) orientacji w historii filozofii oraz filozofii XX wieku; (2) orientacji w współczesnych sposobach interpretowania głównych pojęć filozoficznych. Umiejętnością, która będzie na zajęciach szczególnie stymulowana to umiejętność aktywnego, intensywnego „czytania” tekstu filozoficznego.

Skrócony opis:

Celem tego seminarium, które powraca do „mówiącego autora” jest ujrzenie Foucault w bezpośredniej akcji intelektualnej, na scenie wywoływania myśli, przed mikrofonem, podczas pracy w „laboratorium myśli”. Chodzi o ujrzenie w filozofie nie tyle pisarza, ile mówcę, który odważnie upomina się o prawdę, tj. troszczy się o teraźniejszość, ale także o przyszłe losy myślenia.

Zajęcia w cyklu "Rok akademicki 2020/21" (zakończony)

Okres: 2020-10-01 - 2021-06-13
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć: Konwersatorium, 60 godzin, 5 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Adam Cichoń, Szymon Wróbel
Prowadzący grup: Szymon Wróbel
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Konwersatorium - Zaliczenie na ocenę
Pełny opis:

Foucault od 1973 roku prowadził wykłady w Collège de France, które były nagrywane, a potem zostały opublikowane. Ukazały się tomy poświęcone władzy psychiatrycznej, wykłady na temat „nienormalnych”, władzy skoncentrowanej terytorialnie i populacyjnie, wykłady poświęcone narodzinom biopolityki, hermeneutyki podmiotu, aparatom bezpieczeństwa. Foucault prowadził Katedrę Historii Systemów Myślenia (Histoire des systèmes de pensée), która została powoła specjalnie dla niego i zobowiązywała go do wygłoszenia 26 godzin oryginalnych wykładów rocznie, organizowanych, ze względu na dobrowolność tych wykładów, bardziej dla słuchaczy w ogóle niż studentów. Celem tego seminarium, które powraca do „mówiącego autora” jest ujrzenie Foucault w bezpośredniej akcji intelektualnej, na scenie wywoływania myśli, przed mikrofonem, podczas pracy w „laboratorium myśli”. Chodzi o ujrzenie w filozofie nie tyle pisarza, ile mówcę, który odważnie upomina się o prawdę, tj. troszczy się o teraźniejszość, ale także o przyszłe losy myślenia.

1.-2. A zatem woja, która nie jest bitwą

Literatura: Michel Foucault, Trzeba bronić społeczeństwa: Wykłady w Collège de France, przełożyła Małgorzata Kowalska, Warszawa: KR 1998.

3.-4. Liberalizm bez końca albo produkcja wolności.

Literatura: Michel Foucault, Narodziny biopolityki. Wykłady z Collège de France 1978/1979, przeł. Michał Herer, Warszawa: PWN 2011.

4.-5. Nie poczujecie się już nigdy bezpiecznie.

Literatura: Michel Foucault, Bezpieczeństwo terytorium populacja. Wykłady w Collège de France 1977/1978, przeł. Michał Herer, Warszawa: PWN 2010.

6.-7. Spróbujcie się tylko urządzić!

Literatura: Michel Foucault. Rządzenie sobą i innymi. Wykłady z College de France 1982-1983. przeł. Michał Herer, Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN 2018;

8.-9. Czy byliście choć raz być żywi?

Literatura: Michel Foucault, Rządzenie żywymi : [wykłady w College de France 1979-1980], przeł. Michał Herer, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2014.

10.-11. Nigdy próbuj robić siebie.

Literatura: Michel Foucault, Hermeneutyka podmiotu, przeł. Michał Herer, PWN, Warszawa: PWN 2012.

12.-13. Zakosztujmy podłości

Literatura: Michel Foucault, Zło czynić, mówić prawdę. Funkcja wyznania w sprawiedliwości. Wykłady z Louvain, 1981, przeł. Andrzej Zawadzki, Kraków: Znak 2018.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.