Serwisy internetowe Uniwersytetu Warszawskiego Nie jesteś zalogowany | zaloguj się
katalog przedmiotów - pomoc

Nauka i wyobraźnia. O wpływie Darwina na literaturę i sztukę XIX wieku

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3700-KON425-AL Kod Erasmus / ISCED: 13.9 / (0519) Nauki biologiczne (inne)
Nazwa przedmiotu: Nauka i wyobraźnia. O wpływie Darwina na literaturę i sztukę XIX wieku
Jednostka: Wydział "Artes Liberales"
Grupy: Przedmioty do wyzwania "Zwierzęta i środowiska" - 2020 (rok akademicki 2020/21)
Punkty ECTS i inne: 4.00
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Założenia (opisowo):

Podstawowa – w zakresie szkoły średniej - znajomość historii literatury i sztuki oraz zagadnień związanych z biologią i przyrodąSkrócony opis:

Konwersatorium „Nauka i wyobraźnia. O wpływie Darwina na literaturę i sztukę XIX wieku” podejmuje zagadnienia związane z różnymi formami XIX-wiecznego postrzeganiem świata zwierzęcego i roślinnego. Zajęcia skupiać się będą na analizach konkretnych dzieł literackich, plastycznych oraz opracowań naukowych. Studenci:

- samodzielnie czytają proponowane lektury, na zajęciach analizują, porównują i interpretują dzieło literackie i plastyczne;

- poznają różne sposoby postrzegania przyrody i zwierząt w XIX wieku;

- dostrzegają wpływ darwinizmu na literaturę i sztukę oraz na interdyscyplinarność badań naukowych;

- analizują świat wyobraźni konkretnych twórców;

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2020/21" (zakończony)

Okres: 2020-10-01 - 2021-01-31
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć: Konwersatorium, 30 godzin, 20 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Milena Chilińska
Prowadzący grup: Milena Chilińska
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Konwersatorium - Zaliczenie na ocenę
Pełny opis:

Konwersatorium „XIX-wieczne wizje fauny i flory” obejmuje 30 godzin zajęć dydaktycznych realizowanych w semestrze zimowym 2020/2021.

Rewolucyjne teorie Karola Darwina dotyczące ewolucji i doboru naturalnego miały nie tylko głęboki wpływ na dziedzinę biologii i historii naturalnej, stanowiły także inspirację zarówno dla literatów, jak i malarzy XIX wieku. Celem zajęć będzie przede wszystkim refleksja nad wpływem pracy badawczej Darwina na literaturę i sztukę XIX wieku.

Studenci zapoznają się ze znanymi (ale także zapomnianymi) dziełami literackimi i plastycznymi oraz innymi tekstami XIX wieku (relacjami z podróży, epistolografią, rozprawami naukowymi). Rozważają zjawiska i problemy w kontekście historycznym, kulturowym, filozoficznym, społecznym, przyrodniczym. Najważniejsze zagadnienia, wokół których oscylować będą analizy i interpretacje, to szeroko pojęty darwinizm i wyobraźnia poszczególnych twórców. Zajęcia podzielone będą na cztery bloki tematyczne: Darwin i kultura, wyobraźnia i nauka, fauna i flora w opisach podróżnych, rośliny i zwierzęta w polskiej literaturze i sztuce XIX wieku. Podjęta tematyka ma w założeniu skłaniać do refleksji nad środowiskiem jako miejscem egzystencji człowieka oraz wyobraźnią, która nadaje faunie i florze znaczenie symboliczne, a także relacjami zachodzącymi pomiędzy przedmiotem naukowym a wyobrażonym.

Studenci zapoznają się z zagadnieniami takimi jak: teoria ewolucji, darwinizm, obraz poetycki, działalność naukowa i popularyzatorska Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu, antropomorficzne monstra, relacja pomiędzy naukami ścisłymi a wyobraźnią, relacja przyroda-nauka-kultura.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.