Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

ADI: Analiza danych ilościowych – zachowania wyborcze Polaków [3502-ADI-7] Semestr letni 2018/19
Warsztaty, grupa nr 1

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: ADI: Analiza danych ilościowych – zachowania wyborcze Polaków [3502-ADI-7]
Zajęcia: Semestr letni 2018/19 [2018L] (zakończony)
Warsztaty [WAR], grupa nr 1 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień).
każda środa, 10:00 - 12:00
sala 411
Budynek Dydaktyczny - Karowa 18 jaki jest adres?
Terminy najbliższych spotkań: Daty odbywania się zajęć grupy. Prezentują informacje na podstawie zdefiniowanych w USOS terminów oraz spotkań.
Kliknij w datę by zobaczyć tygodniowy plan z zaznaczonym spotkaniem.
Wszystkie zajęcia tej grupy już się odbyły - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Data i miejsceProwadzący
Liczba osób w grupie: 8
Limit miejsc: 10
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Prowadzący: Jerzy Bartkowski
Literatura:

Metody statystyczne: Górniak Jarosław, Wachnicki Janusz, Pierwsze kroki w analizie danych, SPSS Polska, Kraków 2000; Babbie Earl, Badania społeczne w praktyce, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2003; Ferguson George, Takane Yoshio. Analiza statystyczna w psychologii i pedagogice. Warszawa, 1999: PWN. Badania wyborcze: Grabowska M., Podział postkomunistyczny, Scholar, warszawa 2004, Raciborski J., Polskie wybory, Scholar, Warszawa 1997, D. Russell, H. Klingemann, red., Zachowania polityczne, PWN, 2010, Markowski R., M. Cześnik, M. Kotnarowski, Demokracja – gospodarka – polityka. Perspektywa polskiego wyborcy, Scholar Warszawa 2015.

Zakres tematów:

Problemy badawcze: 1) formowanie się preferencji wyborczych (opis sytuacji społecznej z wykorzystaniem danych zastanych i konstrukcja prostych wskaźników), 2) uwarunkowania opinii i podstawowe jej determinanty (mierniki dwuzmiennowe), (3) analiza wyników wyborów w układzie przestrzennym (dane urzędowe PKW, analiza eksploracyjna danych), 4) zmiany w czasie postaw społecznych (analiza zmian i przepływów), 5) analiza braków danych i nie uczestnictwa, 5) tworzenie typologii (analiza skupień i analiza czynnikowa), 6) budowa modeli wyjaśniających (typologie przyczyn: model ekonomiczny, model bliskości – przestrzenny, zachowania kolektywne), 7) wyjaśnianie – modele przyczynowe (regresja liniowa i logistyczna: dobór zmiennych i interpretacja wyników), 8) zajęcia przygotowujące do raportu z analizy problemowej danych: postawienie problemu i jego wyjaśnienie. Pokazuje umiejętność prezentacji analizy danych sondażowych: jego struktury, sposobu prezentacji danych i zależności zorientowanych na odbiorcę. Tematy mogą być realizowany dłużej niż jednych zajęciach i w innej kolejności.

Metody dydaktyczne:

analiza i interpretacja tekstów źródłowych i analizujących określone zjawiska, konsultacje, analiza danych

Metody i kryteria oceniania:

Udział w zajęciach. Przygotowanie raportu w oparciu o dane. Uczestnicy dostaną wskazówki do pisania i zaproponowane tematy.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
ul. Banacha 2
02-097 Warszawa
tel: +48 22 55 44 214 https://www.mimuw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-2b06adb1e (2024-03-27)