Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Przedmiot wybieralny IV [3302-PW3sz4-Z] Semestr zimowy 2021/22
Seminarium, grupa nr 1

powiększ
plan zajęć przedmiotu
zaznaczono (na zielono) terminy
aktualnie wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Przedmiot wybieralny IV [3302-PW3sz4-Z]
Zajęcia: Semestr zimowy 2021/22 [2021Z] (zakończony)
Seminarium [SEM], grupa nr 1 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień).
każdy wtorek, 13:15 - 14:45
sala 1.011
Budynek Dydaktyczny - Dobra 55 jaki jest adres?
Terminy najbliższych spotkań: Daty odbywania się zajęć grupy. Prezentują informacje na podstawie zdefiniowanych w USOS terminów oraz spotkań.
Kliknij w datę by zobaczyć tygodniowy plan z zaznaczonym spotkaniem.
Wszystkie zajęcia tej grupy już się odbyły - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Data i miejsceProwadzący
Liczba osób w grupie: 12
Limit miejsc: 13
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Prowadzący: Justyna Górny
Literatura:

Na liście lektur znajdują się fragmenty powieści i opowiadań, komiksy, felietony oraz wiersze powstałe między końcem IX w. a współczesnością, z wyraźną przewagą tekstów nowych. Będziemy czytali: H. Kleista, M. Fleißer, V. Baum, I. Keun, M. Haushofer, I. Bachman, Ch. Lavant, H. Kräftner, B. Frishmuth, B. Schlinka, B. Weyhe, I. Kreitza/U. Timma, Ch. Levinsky/A. Gefe, O. Grajsnowej.

Lista tekstów zostanie udostępniona na pierwszych zajęciach.

Zakres tematów:

Tematem zajęć będzie analiza postaci kobiecych w literaturze. Przyjrzymy się utworom ukazującym postacie kobiet w różnej sytuacji życiowej, w różnym wieku i o różnym pochodzeniu etnicznym. W czytanych utworach i ich fragmentach poruszane są tematy tożsamości, seksualności i związanych z nią norm, macierzyństwa, przyjaźni, nieoczywistych relacji rodzinnych, doświadczeń traumatycznych.

Wychodząc z jednej strony od teorii postaci literackiej sformułowanej przez H. Grebe a z drugiej od założeń gender studies zastanowimy się zarówno nad funkcją, jaka postacie pełnią w tekście literackim, jak i nad ich wpływem na konteksty pozaliterackie (np. w jakim stopniu literatura utrwala stereotypy a w jakim stopniu ma szansę je rozbijać).

Zwrócimy również uwagę na specyficzne cechy poszczególnych gatunków omawianych na zajęciach (powieść, opowiadanie, felieton, komiks, wiersz).

Metody dydaktyczne:

Dyskusja moderowana. Close Reading tekstów literackich.

Metody i kryteria oceniania:

Prezentacja ustna lub praca pisemna na wybrany temat (do decyzji studiujących). Przy czym prezentacje ustne nie będą przedstawiane w trakcie zajęć, lecz po ich zakończeniu w ramach zaliczenia.

Warunkiem dopuszczenia do zaliczenia jest obecność na zajęciach. Możliwe są dwie nieobecności niezależnie od przyczyny, kolejne nieobecności wymagają zaliczenia na dyżurze.

Oczekiwany jest aktywny udział w dyskusjach.

Uwagi:

Zależnie od sytuacji epidemiologicznej zajęcia będą się odbywać stacjonarnie lub przy użyciu narzędzi komunikacji na odległość (w formie kursu na platformie Classroom lub Kampus oraz wideokonferencji przez Zoom).

Forma i kryteria zaliczenia przedmiotu mogą ulec zmianie w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej. Równoważne warunki zaliczenia zostaną ustalone zgodnie z wytycznymi obowiązującymi na Uniwersytecie Warszawskim, w porozumieniu z uczestnikami zajęć.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
ul. Banacha 2
02-097 Warszawa
tel: +48 22 55 44 214 https://www.mimuw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 6.8.0.0-e459be735 (2022-11-16)