Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Seminarium licencjackie [2500-PL-SPZ-SEMLIC] Rok akademicki 2022/23
Seminarium, grupa nr 6

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Seminarium licencjackie [2500-PL-SPZ-SEMLIC]
Zajęcia: Rok akademicki 2022/23 [2022] (zakończony)
Seminarium [SEM], grupa nr 6 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień). (brak danych)
Liczba osób w grupie: 7
Limit miejsc: 6
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Prowadzący: Magdalena Tilszer
Zakres tematów:

Temat 1: Adopcje zwierząt ze schronisk – profil osobowościowy osób adoptujących zwierzę; profil osobowości psa; motywacja do adopcji psa, a sukces lub porażka w adopcji.

Tematyka obejmuje szereg zagadnień związanych z adopcją psa lub kota ze schroniska.

Adopcja zwierzęcia ze schroniska jest dużą odpowiedzialnością, którą człowiek bierze na siebie na kilkanaście lat. Niepowodzenie w adopcji niesie duże koszty emocjonalne zarówno dla zwierzęcia jak i dla człowieka. Celem proponowanych tematów jest stworzenie portretu osobowościowego człowieka podejmującego się adopcji w różnych rejonach Polski (dużych i małych aglomeracji miejskich oraz wiejskich) oraz portretu adoptowanego psa (lub kota). Tematy mogą być kontynuowane przez następne lata, co byłoby szczególnie interesujące, ponieważ pozwoliłoby na przeprowadzenie badań korelacyjnych między osobowościami adoptującego człowieka a osobowością adoptowanych zwierząt.

Osobnym tematem jest badanie motywacji stojącej za decyzją o adoptowaniu zwierzęcia ze schroniska. Można brać pod uwagę motywacje do adopcji zwierząt w różnych przedziałach np. wiekowych (adopcje szczeniaków vs starsze psy), płciowych (samce vs samice), cech fizycznych psa (psy rasowe vs nierasowe), jak również różnice w motywacji osób z dużych miast vs małych miast, jeśli badania byłyby wykonywane w różnych schroniskach na terenie Polski.

Temat 2:

Powtórzenie badań wykonanych w Instytucie Maxa Plancka w Lipsku:

a. Domestic dogs (Canis familiaris) are sensitive to the attentional state of humans (2003).

b. Dogs steal in the dark (2013).

Oba artykuły poruszają problem rozumienia przez psy stanów umysłu człowieka. Ich celem jest próba odpowiedzi na pytanie: czy pies potrafi ocenić stan skupienia uwagi swojego opiekuna i umiejętnie wykorzystać czas niższego skupienia na pobranie zabronionego pokarmu? Podobne badania były wykonywane na naczelnych i krukowatych. Teoretyczną ramą tych badań jest teoria umysłu. Literatura jest bardzo bogata.

Oryginalne badania były wykonanie na psach rasowych, wytrenowanych do współpracy z opiekunem. Powtórzenie byłoby ciekawe, gdyby przeprowadzić je na psach nierasowych, wcześniej nie przebywających na stałe z człowiekiem, np. na psach ze schronisk vs na psach określonych ras np. border coli (rasa wyhodowana do współpracy z człowiekiem, do sprawnego czytania intencji) oraz rasa haski (rasa wyhodowana do zaprzęgów, mało skoncentrowana na wychwytywanie intencji opiekuna). Porównanie to pokazałoby na ile można ekstrapolować otrzymane wyniki na cały gatunek psa domowego.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
ul. Banacha 2
02-097 Warszawa
tel: +48 22 55 44 214 https://www.mimuw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-2b06adb1e (2024-03-27)