Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Meta-algorytmy grafowe

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1000-2M15MAG
Kod Erasmus / ISCED: 11.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0612) Database and network design and administration Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Meta-algorytmy grafowe
Jednostka: Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki
Grupy: Przedmioty obieralne dla informatyki
Przedmioty obieralne na studiach drugiego stopnia na kierunku bioinformatyka
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: angielski
Rodzaj przedmiotu:

monograficzne

Założenia (lista przedmiotów):

Języki, automaty i obliczenia 1000-214bJAO
Logika dla informatyków 1000-217bLOG
Złożoność obliczeniowa 1000-218bZO

Skrócony opis:

Przedmiot stanowi wprowadzenie do szerokiego nurtu badań na styku algorytmiki, logiki i strukturalnej teorii grafów, zajmującego się konstrukcją meta-algorytmów na grafach: algorytmów, które za jednym zamachem rozwiązują efektywnie każdy problem wyrażalny w pewnym języku logicznym, o ile graf na którym pracujemy ma odpowiednie własności. Skoncentrujemy się na najważniejszych modelach logiki na grafach: MSO1, MSO2, oraz FO. Wykażemy, że klasy grafów dla których da się skonstruować efektywne meta-algorytmy dla tych logik da się opisać w ścisły sposób, oraz odpowiadają one naturalnym koncepcjom kombinatorycznym takim jak “drzewiastość” czy “rzadkość”. Będziemy również prezentować szerokie zastosowania wprowadzonych meta-narzędzi w algorytmice, głównie w kontekście algorytmów ustalonego parametru oraz kernelizacji.

Pełny opis:

1. Wstęp do kombinatorycznej teorii treewidthu (1 wykład)

2. Logika MSO2 i treewidth – problemy ewaluacji oraz spełnialności formuł (2 wykłady)

3. Logika MSO1 i cliquewidth – problem ewaluacji formuł (1 wykład)

4. Ograniczenia dolne: twierdzenie Seese o nierozstrzygalności teorii MSO2 na klasach grafów o nieograniczonym treewidthie (1 wykład)

5. Ograniczenia dolne: twierdzenie Frick-Grohe o nieelementarności złożoności problemu ewaluacji formuł FO na słowach (1 wykład)

6. Ewaluacja formuł FO na grafach rzadkich: planarnych, o ograniczonym stopniu, o ograniczonym genusie, o ograniczonym lokalnym treewidthie, wykluczającym dany minor, o ograniczonej ekspansji (3 wykłady)

7. Związki problemu ewaluacji formuł z problemem izomorfizmu grafów; logika IFP (1,5 wykładu)

8. Meta-kernelizacja (1,5 wykładu)

Literatura:

Cygan, Fomin, Kowalik, Lokshtanov, Marx, Pilipczuk, Pilipczuk, Saurabh, Parameterized Algorithms, Springer 2015 (w druku, wersja elektroniczna do udostępnienia studentom)

Nešetřil, Ossona de Mendez, Sparsity, Springer 2012

Fomin, Lokshtanov, Saurabh, Kernelization, książka w przygotowaniu (wersja elektroniczna do udostępnienia studentom)

Efekty uczenia się:

Wiedza:

Zna i potrafi wytłumaczyć związki pomiędzy problemami ewaluacji i spełnialności dla logik FO, MSO1 , MSO2 a różnymi dekompozycjami i klasami grafów. (K_W01, K_W02). W szczególności, jest w stanie podjąć pracę naukową nad prostymi problemami związanymi z tymi zagadnieniami (samodzielnie lub w zespole), choćby na poziomie pracy magisterskiej.

Umiejętności:

Potrafi zastosować poznane meta-narzędzia do efektywnego rozwiązywania konkretnych problemów algorytmicznych. (K_U02, K_U09) Potrafi sformułować proste meta-narzędzia oparte o poznane podejścia w celu rozwiązywania konkretnych zagadnień napotkanych w pracy naukowej (K_U01, K_U04).

Kompetencje:

Zna ograniczenia własnej wiedzy i rozumie potrzebę dalszego kształcenia, w tym zdobywania wiedzy pozadziedzinowej (K_K01). Potrafi precyzyjnie formułować pytania, służące pogłębieniu własnego zrozumienia danego tematu lub odnalezieniu brakujących elementów rozumowania (K_K02). Rozumie potrzebę systematycznego zapoznawania się z czasopismami naukowymi i popularnonaukowymi w celu poszerzania i pogłębiania wiedzy (K_K08).

Metody i kryteria oceniania:

Ocena końcowa na podstawie zadań domowych oraz oceny z egzaminu ustnego

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
ul. Banacha 2
02-097 Warszawa
tel: +48 22 55 44 214 https://www.mimuw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-2b06adb1e (2024-03-27)