Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Wstęp do badań historycznych

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2900-L-WBH
Kod Erasmus / ISCED: 08.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0222) Historia i archeologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Wstęp do badań historycznych
Jednostka: Wydział Historii
Grupy: Przedmioty Historii I stopnia, I roku
Punkty ECTS i inne: 4.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Skrócony opis:

Celem zajęć jest zapoznanie studentów I roku z podstawami warsztatu badawczego historyka. Uwzględniają one zarówno zagadnienia teoretyczne jak i zadania praktyczne, przygotowujące do samodzielnej pracy w dalszym toku studiów. Podczas zajęć student nie rozwiązuje problemów naukowych, ale uczy się procedur badawczych, zapoznaje się z podstawami warsztatu historycznego.

Przedmiot kierunkowy, studia stacjonarne, I rok.

4 ECTS (bilans pracy studenta: 30 godz. kontaktowych, 45 godz. przygotowanie do zajęć, 45 godz. przygotowanie pracy pisemnej i konsultacje).

Pełny opis:

Celem zajęć jest zapoznanie studenta ze specyfiką przedmiotową i metodologiczną nauki historycznej, wprowadzenie do teorii i praktyki wnioskowania historycznego oraz krytyki źródeł, a także zaznajomienie z etapami postępowania badawczego właściwego dla historii; w trakcie ćwiczeń student poznaje formy i funkcje pisarstwa historycznego, specjalistyczne wydawnictwa pomocnicze (bibliografie, słowniki itp.) opublikowane w druku lub w formie elektronicznej i ich wykorzystanie w pracy historyka, a także wybrane instytucje kultury służące zachowaniu dziedzictwa historycznego i upowszechniające wiedzę historyczną oraz możliwość wykorzystania wiedzy historycznej w różnych inicjatywach popularyzatorskich. W trakcie zajęć poznaje i testuje w praktyce metody prowadzenia kwerendy bibliograficznej, zasady gromadzenia, selekcjonowania i porządkowania informacji źródłowych i pozaźródłowych niezbędnych w procesie badawczym, sporządzania aparatu krytycznego do tekstu naukowego i popularnonaukowego. Celem zajęć jest także przekazanie norm etycznych obowiązujących w pracy badawczej historyka i w popularyzacji wiedzy historycznej.

Literatura:

Literatura zdefiniowana w indywidualnych sylabusach zajęć.

Efekty uczenia się:

Po zaliczeniu zajęć student zna i rozumie przedmiot i podstawowe metody historii jako nauki, rozumie pojęcie źródła historycznego i istotę jego krytyki jako podstawy pracy badawczej oraz przebieg procesu badawczego wraz z rolą wykorzystywanych w tym procesie specjalistycznych pomocy; zna wybrane instytucje ochrony dziedzictwa historycznego i sposoby korzystania z ich zasobów; wie, jaką funkcję pełnią różne gatunki pisarstwa historycznego; rozumie rolę wiedzy historycznej w różnych instytucjach i formach aktywności społecznej oraz ryzyko związane z jej nieetycznym wykorzystywaniem; zna zasady etyczne, rządzące postępowaniem badawczym historyka i ich przestrzega; umie przeprowadzić ogólną krytykę źródła oraz zaprojektować i zrealizować kwerendę bibliograficzną na określony temat, w tym przy wykorzystaniu narzędzi cyfrowych; wie, w jaki sposób wiedza historyczna może być wykorzystywana w różnych obszarach aktywności społecznej, jest także wyczulony na nadużycia popełniane w tym zakresie.

Metody i kryteria oceniania:

Ocena końcowa wystawiana jest:

- poprzez bieżącą, systematyczną ocenę przygotowania studentów do zajęć i ich merytorycznego udziału dyskusji,

- za pomocą okresowych sprawdzianów pisemnych.

Warunkiem niezbędnym do zaliczenia przedmiotu jest samodzielne przygotowanie kwerendy bibliograficznej na wybrany temat.

Podstawowym warunkiem zaliczenia przedmiotu jest odpowiednia frekwencja na zajęciach (dopuszczalne trzy nieobecności, w tym dwie do zaliczenia). Warunki zaliczenia nieobecności na zajęciach zostały opisane w indywidualnych sylabusach.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/24" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-01-28
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Agnieszka Bartoszewicz
Prowadzący grup: Piotr Kroll, Maciej Mycielski, Grzegorz Myśliwski, Piotr Okniński, Piotr Ugniewski, Barbara Wagner, Katarzyna Wagner, Rafał Waszczuk, Maciej Wojtyński
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2024/25" (jeszcze nie rozpoczęty)

Okres: 2024-10-01 - 2025-01-26
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Katarzyna Błachowska
Prowadzący grup: Błażej Brzostek, Maciej Mycielski, Grzegorz Myśliwski, Piotr Okniński, Jerzy Szafranowski, Piotr Ugniewski, Katarzyna Wagner, Rafał Waszczuk, Piotr Węcowski, Maciej Wojtyński
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
ul. Banacha 2
02-097 Warszawa
tel: +48 22 55 44 214 https://www.mimuw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.0.0-a380a05f3 (2024-09-13)