Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Teoria i metodologia badań literackich [3302-TMB3-Z] Semestr zimowy 2021/22
Seminarium, grupa nr 2

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Teoria i metodologia badań literackich [3302-TMB3-Z]
Zajęcia: Semestr zimowy 2021/22 [2021Z] (zakończony)
Seminarium [SEM], grupa nr 2 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień).
każdy poniedziałek, 11:30 - 13:00
sala 1.011
Budynek Dydaktyczny - Dobra 55 jaki jest adres?
Terminy najbliższych spotkań: Daty odbywania się zajęć grupy. Prezentują informacje na podstawie zdefiniowanych w USOS terminów oraz spotkań.
Kliknij w datę by zobaczyć tygodniowy plan z zaznaczonym spotkaniem.
Wszystkie zajęcia tej grupy już się odbyły - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Data i miejsceProwadzący
Liczba osób w grupie: 12
Limit miejsc: 13
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Prowadzący: Justyna Górny
Literatura:

Lista lektur zostanie udostępniona na pierwszych zajęciach. Znajdą się na niej prace V. Woolf, S. de Beauvoire, J. Butler, G. Simmla, S. Kracauera, S. Freuda, P. Bourdieu, R. Girarda.

Zakres tematów:

Teoretyzowanie jest nieodzowną funkcją ludzkiego myślenia: chcąc zrozumieć świat tworzymy siatki pojęć, które pozwalają nam uchwycić frapujące nas zjawiska. Na zajęciach zapoznamy się z koncepcjami bardziej zaawansowanymi niż teoretyzowanie na potrzeby codzienności, bo zajmiemy się wybranymi zagadnieniami z zakresu teorii literatury. Będą one dotyczyły pojęcia gender jako narzędzia do myślenia o literaturze, a także refleksji nad otoczeniem człowieka i jego psychologią jako tematami literatury (miasto, psychoanaliza, mechanizmy regulujące funkcjonowanie społeczności ludzkich).

Omawianie tekstów teoretycznych połączymy z omawianiem konkretnych przykładów z literatury ale też innych gałęzi sztuki.

Metody dydaktyczne:

Nauczanie frontalne, dyskusja moderowana.

Metody i kryteria oceniania:

Zajęcia kończą się egzaminem. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest udział w zajęciach. Dopuszczalne są dwie nieobecności niezależnie od przyczyny, kolejne nieobecności należy zaliczyć na dyżurze.

Uwagi:

Zależnie od sytuacji epidemiologicznej zajęcia będą się odbywać stacjonarnie lub przy użyciu narzędzi komunikacji na odległość (w formie kursu na platformie Classroom oraz wideokonferencji przez Zoom).

Forma i kryteria zaliczenia przedmiotu mogą ulec zmianie w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej. Równoważne warunki zaliczenia zostaną ustalone zgodnie z wytycznymi obowiązującymi na Uniwersytecie Warszawskim, w porozumieniu z uczestnikami zajęć.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
ul. Banacha 2
02-097 Warszawa
tel: +48 22 55 44 214 https://www.mimuw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.2.0-bc9fa12b9 (2025-06-25)