Serwisy internetowe Uniwersytetu Warszawskiego Nie jesteś zalogowany | zaloguj się
katalog przedmiotów - pomoc

Ziemia i Życie

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3700-AL-ZZ-qZS Kod Erasmus / ISCED: 13.0 / (0512) Biochemia
Nazwa przedmiotu: Ziemia i Życie
Jednostka: Wydział "Artes Liberales"
Grupy: Przedmioty do wyzwania "Zwierzęta i środowiska" - 2020 (rok akademicki 2020/21)
Punkty ECTS i inne: 2.00
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Założenia (opisowo):

Przystępujący do wykładów student powinien dysponować ogólną wiedzą o Ziemi, życiu, ewolucji i człowieku na poziomie szkoły średniej.

Przystąpienie do wykładów nie wymaga żadnych wcześniejszych zaliczeń (poza szkolną wiedzą o podstawach biologii, chemii i geologii), gdyż wprowadzane pojęcia i opisy zachodzących procesów będą nawiązywały do poprzedzających i następujących po nich tworząc spójny ciąg powiązanych ze sobą zdarzeń.

Skrócony opis:

Cykl wykładów „Ziemia i życie” ma za zadanie zapoznać studentów z wybranymi elementami co najmniej czterech dziedzin nauk przyrodniczych: ewolucjonizmu, geologii, paleontologii i antropologii, ukazując powstanie i rozwój życia na Ziemi (od biogenezy do antropogenezy) w kontekście wydarzeń geologicznych i procesów ewolucyjnych zachodzących na naszej planecie.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2020/21" (zakończony)

Okres: 2021-02-22 - 2021-06-13
Wybrany podział planu:


powiększ
zobacz plan zajęć
Typ zajęć: Wykład, 30 godzin, 30 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Marcin Ryszkiewicz
Prowadzący grup: Marcin Ryszkiewicz
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Zaliczenie na ocenę
Pełny opis:

Podczas wykładów przedstawione zostaną w porządku chronologicznym wybrane najważniejsze wydarzenia z dziejów życia na Ziemi, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu warunków geologicznych na rozwijające się życie i wpływu biosfery na warunki panujące na Ziemi. Życie jako globalny czynnik geologiczny, hipoteza Gai, Ziemia jako wyjątkowa planeta w kontekście egzobiologii (możliwości istnienia życia poza Ziemią). Przegląd najważniejszych wydarzeń, począwszy od biogenezy, poprzez życie w prekambrze, rewolucję kambryjską, ekspansję życia na lądy, kolejne „dynastie” kręgowców na lądach, aż po powstanie człowieka i rodzący się na naszych oczach świat zdominowany przez globalną cywilizację i nowy mechanizm ewolucyjny, oparty na kulturze. Holocen a antropocen – jaka będzie przyszłość świata.

Uwagi:

Końcem wykładów będzie egzamin ustny, podczas którego studenci poproszeni zostaną o krótkie wystąpienie na dowolny temat związany z „Ziemią i życiem” i odpowiedzią na wiążące się z tym wystąpieniem pytania.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.