Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Dashboardy i narzędzia Power Excel

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2400-ZEWW837
Kod Erasmus / ISCED: 14.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0311) Ekonomia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Dashboardy i narzędzia Power Excel
Jednostka: Wydział Nauk Ekonomicznych
Grupy: Przedmioty kierunkowe do wyboru - studia II stopnia EM - grupa 2 (1*30h)
Przedmioty kierunkowe do wyboru - studia II stopnia EP - grupa 4 (1*30h)
Przedmioty kierunkowe do wyboru - studia II stopnia IE - grupa 2 (2*30h)
Przedmioty kierunkowe do wyboru- studia I stopnia EP
Przedmioty wyboru kierunkowego dla studiów licencjackich EM
Przedmioty wyboru kierunkowego dla studiów licencjackich FIR
Przedmioty wyboru kierunkowego dla studiów licencjackich IE
Przedmioty wyboru kierunkowego dla studiów licencjackich MSEM
Przedmioty wyboru kierunkowego dla studiów licencjackich MSEMen
Punkty ECTS i inne: 3.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

nieobowiązkowe

Założenia (opisowo):

Znajomość programu MS Excel na poziomie zaawansowanym.

Skrócony opis:

U pracowników niezwykle cenna jest umiejętność szybkiego wykonywania analiz i czytelnego prezentowania ich wyników (np. w formie dashboard’ów) niezależnie od zajmowanego stanowiska w firmie. Program Microsoft Excel daje duże możliwości w obszarze silnie rozwijającego się Business Intelligence w postaci odpowiednich narzędzi i dodatków, tj.: Power Query, Power Pivot, Power Map. Narzędzia te dają dużo korzyści związanych przede wszystkim z szybkością, wydajnością i interaktywnością, w porównaniu do standardowych funkcjonalności arkusza kalkulacyjnego, a znajomość narzędzi BI programu Microsoft Excel staje się nieodzownym elementem wśród umiejętności pracowników zajmujących się pracą z danymi.

Pełny opis:

Pełny opis przedmiotu

(max 65.000 znaków)

W ostatnich latach z powodu ciągłego wzrostu wolumenu przetwarzanych i analizowanych danych analityka biznesowa staje się coraz bardziej istotna. Niezwykle cenna jest umiejętność szybkiego wykonywania analiz i czytelnego prezentowania ich wyników (np. w formie dashboard’ów) niezależnie od zajmowanego stanowiska w firmie. Program Microsoft Excel daje duże możliwości w obszarze silnie rozwijającego się Business Intelligence w postaci odpowiednich narzędzi i dodatków, tj.:

• Power Query – pozwala na sprawny import, przekształcanie i łączenie danych;

• Power Pivot – umożliwia kompleksowe tworzenie modelu danych, na podstawie którego generowane są raporty i zestawienia;

• Power Map – służy do wizualizacji danych na mapach.

Narzędzia te dają dużo korzyści związanych przede wszystkim z szybkością, wydajnością i interaktywnością, w porównaniu do standardowych funkcjonalności arkusza kalkulacyjnego, a znajomość narzędzi BI programu Microsoft Excel staje się nieodzownym elementem wśród umiejętności pracowników zajmujących się danymi.

Dla kogo: Kurs jest dedykowany dla osób, które znają Excela, pracują na dużych zbiorach danych lub często wykonują wizualizacje danych tworząc tzw. kokpity menadżerskie (dashboard’y), a także chcą nauczyć się szybkiego i efektywnego importowania, przetwarzania i prezentacji danych oraz tworzenia różnego rodzaju raportów.

Tematyka kursu obejmuje m.in. omówienie tworzenia kokpitów menadżerskich (uwzględniając prezentację danych na różnych typach wykresów i zakresy dynamiczne danych), naukę wykorzystania narzędzi Power Query (import różnego rodzaju formatów danych, przekształcanie danych, dodawanie własnych pól, łączenie danych), Power Pivot (tworzenie modelu danych, a także konstruowanie tabel przestawnych opartych na modelu danych), Power Map (wykorzystanie geolokalizacji do wizualizacji danych na mapach, zapisywanie utworzonych map w sposób tradycyjny i w formie wizualizacji 3D).

Uwagi:

1. Zajęcia odbywają się w formie elearningu (pełne materiały do zajęć wraz z rozwiązaniami oraz przygotowane wcześniej filmy instruktarzowe wyjaśniające omawiane zagadnienia – brak zajęć na żywo) na platformie: https://elearning.wne.uw.edu.pl.

2. Kurs jest częścią ścieżki edukacyjnej pt. „Dashboardy analityczne z wykorzystaniem narzędzi Business Intelligence”, po ukończeniu której uczestnicy otrzymują certyfikat. Szczegóły na stronie WNE UW (Student > Ścieżki edukacyjne).

3. Istnieje możliwość realizacji kursów „Efektywna analiza danych w programie MS Excel” i „Dashboardy i narzędzia Power Excel” w jednym semestrze, w jednym semestrze. Oba kursy składają się z 6 bloków po 5 godzin dydaktycznych każdy i będą realizowane jeden po drugim. Kurs „Efektywna analiza …” do połowy listopada, a kurs „Dashboardy …” od połowy listopada.

4. Obowiązującą na kursie wersją oprogramowania jest Microsoft Office 2021 lub nowszy (wersja językowa: polski, system operacyjny: Windows). Korzystanie z wcześniejszej wersji jest możliwe, ale będzie się wiązało z pewnymi utrudnieniami. Wersja językowa Angielska nie stanowi problemu, ale inny system operacyjny (np. Mac) może wiązać się z pewnymi utrudnieniami (inna konstrukcja Wstążki, inne działanie niektórych narzędzi Excela, inne skróty klawiaturowe). Uniwersytet Warszawski nie udostępnia uczestnikom potrzebnego sprzętu komputerowego ani oprogramowania.

Literatura:

materiały własne

Efekty uczenia się:

Efekty kształcenia Słuchacz uzyskał umiejętność tworzenia zaawansowanych raportów z użyciem narzędzi Power Excel prezentowanych w formie dashboard’ów. Tematyka kursu obejmowała m.in. tworzenie kokpitów menadżerskich (uwzględniając prezentację danych na różnych typach wykresów, używanie narzędzi Power Query (import różnego rodzaju formatów danych, przekształcanie danych, dodawanie własnych pól, łączenie danych), Power Pivot (tworzenie modelu danych, a także konstruowanie tabel przestawnych opartych na modelu danych) i Power Map (wykorzystanie geolokalizacji do wizualizacji danych na mapach, zapisywanie utworzonych map w sposób tradycyjny i w formie wizualizacji 3D). Dzięki kursowi słuchacz zna najnowsze trendy dotyczące pracy na danych, tworzenia raportów i wizualizacji uzyskanych wyników oraz potrafi tworzyć profesjonalne aplikacje biznesowe w programie MS Excel.

Metody i kryteria oceniania:

Metody i kryteria oceniania Na końcową ocenę składają się:

- końcowy projekt zaliczeniowy: 100 pkt

- dodatkowe punkty za aktywność (m.in.) wypowiedzi na forach, oraz dodatkowe zadania nieobowiązkowe.

Oceny:

Punkty Ocena

[0-50) 2

[50-60) 3

[60-70) 3,5

[70-80) 4

[80-90) 4,5

[90-100) 5

od 100 5!

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (zakończony)

Okres: 2024-02-19 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Konwersatorium, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Przemysław Kusztelak
Prowadzący grup: Mateusz Heba, Przemysław Kusztelak
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Konwersatorium - Zaliczenie na ocenę

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2024/25" (jeszcze nie rozpoczęty)

Okres: 2024-10-01 - 2025-01-26
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Kurs internetowy, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Przemysław Kusztelak
Prowadzący grup: Przemysław Kusztelak
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Kurs internetowy - Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
ul. Banacha 2
02-097 Warszawa
tel: +48 22 55 44 214 https://www.mimuw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.0.4.0-7ba4b2847 (2024-06-12)